REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump zapewnia, że w Helsinkach przejęzyczył się ws. ingerencji Rosji

Trump zapewnia, że w Helsinkach przejęzyczył się ws. ingerencji Rosji

-

Donald Trump, ostro krytykowany w USA za swą postawę na poniedziałkowym spotkaniu z Władimirem Putinem w Helsinkach, oświadczył we wtorek, że przejęzyczył się – chciał powiedzieć, że nie widział powodu, dla którego to nie Rosja ingerowała w wybory w USA.

Wypowiadając się do dziennikarzy w Białym Domu Trump podkreślił, że akceptuje wnioski amerykańskich agencji wywiadowczych, dotyczące ingerencji Rosji w wybory w USA w 2016 r. i że w pełni wierzy tym agencjom i wspiera je. Jednocześnie zapowiedział, że jego administracja będzie działała agresywnie, by odeprzeć wszelkie próby ingerencji w wybory do Kongresu w listopadzie br.

REKLAMA

Wyraził jednocześnie przekonanie, że działania Rosji nie miały żadnego wpływu na wynik wyborów prezydenckich z 2016 roku.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że w Helsinkach Trump w żaden sposób nie potępił rosyjskiej ingerencji. Dodaje, że prezydent był pod “potężną presją” swojej partii”, by przeprosił za swoje wypowiedzi w Helsinkach.

Na wspólnej konferencji prasowej z Putinem w Helsinkach Trump powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że Putin “niezwykle mocno” odrzucał w poniedziałek te zarzuty. Pytany, komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom.

Republikanie i Demokraci w Kongresie USA ostro skrytykowali Trumpa za jego wypowiedzi w Helsinkach w sprawie ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie. Prezydent musi uznać, że Rosja “nie jest naszym przyjacielem” – podkreślił lider Republikanów w Kongresie Paul Ryan.

Media w USA cytują we wtorek m.in. oświadczenie republikańskiego senatora Johna McCaina, który wystąpienie Trumpa w Helsinkach nazwał “jednym z najbardziej haniebnych spektakli z udziałem amerykańskiego prezydenta w historii”, a sam szczyt “tragiczną pomyłką”.

AP odnotowuje, że wcześniej we wtorek Trump obwiniał na Twitterze “fake news” za przedstawienie w niewłaściwym świetle jego spotkania z Putinem. “Potem, zaledwie kilka godzin później, ostro zawrócił, mówiąc dziennikarzom, że się przejęzyczył” – akcentuje AP.

Po wtorkowym spotkaniu Trumpa z dziennikarzami przywódca demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer oświadczył, że prezydent usiłuje “wykręcić się” ze swej wypowiedzi na temat ingerencji Rosji w wybory, ponieważ nie miał odwagi przeciwstawić się Putinowiu na szczycie w Helsinkach.

Dziennikarzom Schumer powiedział, że wtorkowe wyjaśnienie Trumpa jest “spóźnione o 24 godziny i (przedstawione) w niewłaściwym miejscu”. Uznał, że jest ono “nieskuteczne”, jeśli prezydent nie może powiedzieć bezpośrednio Putinowi, że rosyjski prezydent nie ma racji i że “rację mają nasze agencje wywiadowcze”. Według Schumera jest to kolejna oznaka słabości, która umożliwia Putinowi “wykorzystywanie” Trumpa.

We wtorek Trump powiedział też dziennikarzom, że podczas spotkania z Putinem osiągnięty został postęp w sprawie konfliktów; strony dyskutowały m.in. o Bliskim Wschodzie, o Syrii, ambicjach nuklearnych Iranu oraz bezpieczeństwie Izraela.

Amerykański prezydent podkreślił, że ma nadzieję, iż “w pewnym momencie Iran zwróci się do USA i może zawrzemy nową umowę, a może nie”. W maju Trump wycofał swój kraj z zawartego w 2015 roku międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Trump powiedział również, że tematem jego rozmów z Putinem była także kwestia Korei Północnej, wobec której – w jego ocenie – “nie ma potrzeby do pośpiechu”. Przywódcy mieli również poruszyć kwestię redukcji światowego arsenału jądrowego.(PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

5 KOMENTARZE

    • Anonim, na pewno nie oglądałeś tej konferencji. Nie musiałbyś wówczas odwoływać się do przeszłości, lecz umiałbyś (?) bez podpowiedzi mediów ocenić to, co się stało w Helsinkach.

  1. Trump dał dupy na całej linii. Jego wyjaśnienia brzmią wyjątkowo głupio. Na to, co naplutł w Helsinkach nie ma już logicznego wytłumaczenia. Chyba że Trump liczy na pożyczki od rosyjskich oligarchów, bo amerykańskie banki nie chcą mu już pożyczać na jego prywatne przedsięwzięcia. Pamiętacie państwo jak chwalił się podczas wyborów, że jest mądry gdyż robi świetne deals zwracając tylko część zaciągniętych pożyczek? To jednak udawało mu się tylko do pewnego czasu. Teraz szuka forsy za granicą.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks