REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump: żadne dziecko nigdy nie powinno czuć się zagrożone w szkole

Trump: żadne dziecko nigdy nie powinno czuć się zagrożone w szkole

-

Prezydent USA Donald Trump w reakcji na strzelaninę w gimnazjum na Florydzie, w której zginęło co najmniej 17 osób, napisał na Twitterze, że żadne dziecko nigdy nie powinno czuć się zagrożone w szkole. Złożył kondolencje bliskim ofiar.

“Żadne dziecko, żaden nauczyciel ani jakakolwiek inna osoba nigdy nie powinna czuć się zagrożona w amerykańskiej szkole” – napisał w środę amerykański prezydent w reakcji na wiadomości o tragedii w Parkland – zamożnej “sypialni” Fort Lauderdale na południu Florydy.

REKLAMA

Obok prezydenta wyrazy głębokiego współczucia krewnym i bliskim ofiar tej kolejnej, szóstej w tym roku zakończonej ofiarami śmiertelnymi strzelaniny w szkole w USA przekazali także m.in. pierwsza dama Melania Trump, członkowie delegacji stanu Floryda w Kongresie, władze stanowe na czele z popularnym gubernatorem stanu Rickiem Scottem.

Natychmiast, jak zawsze po takich typowych już tragediach w amerykańskich szkołach, przeciwnicy konstytucyjnego prawa Amerykanów do posiadania broni palnej wezwali do wprowadzenia bardziej rygorystycznych regulacji jej sprzedaży i usunięcia luk prawnych pozwalających osobom psychicznie niezrównoważonym, a nawet karanym w przeszłości za poważne wykroczenia w jednym stanie na legalny zakup broni palnej w innym stanie.

Senator Chris Murphy, demokrata z Connecticut – stanu, w którym w strzelaninie w szkole podstawowej Sandy Hook w 2012 roku zginęło 20 dzieci i 6 dorosłych – na wiadomość o kolejnej tragedii winą za tę “epidemię rzezi z użyciem broni palnej w amerykańskich szkołach” obarczył “bierność Kongresu”, który mimo licznych obietnic po każdej z tych strzelanin nie był w stanie podjąć zdecydowanego działania.

Od początku bieżącego roku, w ciągu zaledwie 30 dni szkolnych, w amerykańskich szkołach publicznych miało miejsce przynajmniej 17 przypadków użycia broni palnej, w których zginęły co najmniej 23 osoby. Pięć z dwunastu poważnie rannych ofiar strzelaniny w gimnazjum im. Marjory Stoneman Douglas w Parkland, do którego uczęszcza 3200 uczniów, znajduje się w stanie krytycznym i walczy o życie w szpitalu.

Nikolas Cruz fot. BROWARD COUNTY SHERIFF’S OFFICE HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Do tej pory zidentyfikowano 12 z 17 ofiar śmiertelnych masakry w Parkland, wśród nich trenera szkolnej drużyny amerykańskiego futbolu. Większość ofiar stanowią nastoletni uczniowie gimnazjum.

Nauczycielka ze szkoły w Parkland Melissa Falkowski w wywiadzie dla telewizji MSNBC opowiadała, jak w czasie strzelaniny wraz ze swoimi 19 uczniami schowała się w szafie. Podkreśliła, że nauczyciele przeszli wiele szkoleń, znali procedury i w szkole wielokrotnie odbywały się ćwiczenia, więc wszyscy dokładnie wiedzieli, co robić.

“I nawet mimo tego mamy 17 ofiar; 17 osób nie wróci do swoich rodzin. Dla mnie jest to zupełnie nie do zaakceptowania – mówiła Falkowski łamiącym się głosem. – Uważam, że nadszedł czas, by Kongres, rząd, ktokolwiek coś z tym zrobił. Nadszedł czas, by ustalić, w czym tkwi problem i spróbować się go pozbyć”.

Do tragedii w Parkland, położonym ok. 70 km na północ od Miami, doszło w środę, gdy 19-letni Nikolas Cruz, były uczeń gimnazjum dyscyplinarnie wydalony ze szkoły wszedł na teren gimnazjum i zaczął ostrzeliwać uczniów i pracowników szkoły – najpierw na zewnątrz budynku, a następnie na korytarzach i w klasach – z półautomatycznego karabinu typu AR-15 , “cywilnej” wersji M-16, podstawowego karabinu w wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych. AR-15 jest najpopularniejszym w Stanach Zjednoczonych karabinkiem półautomatycznym, który ma ok. 8 mln ludzi. Jak wykazało wstępne śledztwo, Cruz kupił ten karabin legalnie, po ukończeniu 18. roku życia.

Chłopak, który według kolegów, co potwierdzają także jego wpisy w mediach społecznościowych, fascynował się bronią palną, miał przy sobie także dodatkowe “niezliczone” magazynki z amunicją, maskę gazową i granaty dymne – poinformował miejscowy szeryf Scott Israel.

Prowadzący dochodzenie funkcjonariusze miejscowej policji, agenci FBI i federalnego biura ATF, którego zadaniem jest m.in. rejestracja i kontrola broni palnej, poinformowali, że mający opinię odludka i dziwaka, chorobliwie nieśmiały w kontaktach z innymi uczniami Cruz działał metodycznie, według dokładnie przygotowywanego planu i że to on wywołał alarm pożarowy w szkole, aby wywabić w ten sposób swoich dawnych kolegów i koleżanki na korytarze szkoły.

Cruz, który przebywa obecnie w lokalnym areszcie, korzystając z zamieszania próbował uciec z miejsca zbrodni. Został jednak zidentyfikowany przez policjantów i aresztowany. Matka sprawcy – jak podają media na Florydzie – zmarła w listopadzie ubiegłego roku i od tego czasu Cruz był wychowywany przez krewnych.

Prokurator generalna stanu Floryda Pam Bondi, występując w czwartek nad ranem czasu polskiego na konferencji prasowej w Parkland zapowiedziała, że 19-letniemu Cruzowi zostaną postawione zarzuty, za które w przypadku udowodnienia jego winy w sądzie grozi kara śmierci.

Prokurator zastrzegła jednak, że “nie zna wszystkich okoliczności łagodzących bądź obciążających” Cruza, a śledztwo nadal jest w toku.

Władze stanowe spodziewają się, że zarzuty federalne zostaną przedstawione 19-letniemu sprawcy masakry w Parkland jeszcze w czwartek.(PAP)

8 KOMENTARZE

  • To trzeba bylo jako rodzic pomyslec o tym zanim sie to dziecko przywiozlo tutaj I zostalo po wygasnieciu wizy! Szlag mnie trafial jak czytam takie bzdety!!!

 1. Racja…..ludzie zostaja tu nie legalnie ,przywoza swoje dzieciaki oczywiscie one tez nie maja szans na staly pobyt iii…..wszystkiemu nagle winny jest Trump..a tak naprawde wine ponosza tylko I wylacznie rodzice…
  .zastanowcie sie troche?Ile lat democraci obiecuja ze “to”zalatwia…..nigdy nikt tego problemu nie rozwiaze….bo nie ma rozwiazania….

 2. A tu jak zwykle odstajemy od tematu. Nie będzie bezpiecznie, bo w lutym ubiegłego roku republikanie przegłosowali ustawę zezwalającą na kupno broni osobom z psychicznymi problemami,. Wczoraj jeden z głównych sponsorów tej ustawy kongr. Greesley z Iowa bezwstydnie ubolewał na tym, że broń trafia do rąk osób mentalnie niestabilnych.

  • Dziwisz sie ze przglosowali? Ponad 30 milionow dostal trump na kampanie wyborcza od NRA
   Prawdopodobnie NRA w 2016 roku wszystkich pieniedzy wydalo okolo 70 milionow na kampanie wyborcza trumpa i na innych republikanskich ustawodawcow.Czesc tych pieniedzy pochodzila z kremla to za pare tygodni przestanie byc tajemnica i bedzie o tym glosno.
   Dzis na konferencji prasowej trump zapytany:
   “Mr President why does this keep happening to America and will you do something about guns?”
   co zrobil?
   Trump just walks away without saying anything. This is what moral cowardice looks like.

 3. Polaczki na forum chicagowskim nie o strzelaninie i o problemie z tym zwiazanym, tylko dopiec rodakowi bez papierow potrafia a sami papiery jak dostali? Poprzez imigracje lancuchowa , lub losowanie zielonych kart,a czesc od Regana. Wlasnie te mozliwosci Trump chce zniesc. Czyli tych wszystich serdecznych inaczej byc tutaj nie powinno wedlug teorii prezydenta Trumpa. A teraz plujcie jadem na co tylko chcecie

REKLAMA

2122831474 views

REKLAMA

REKLAMA

2122831491 views

REKLAMA

REKLAMA

2124627811 views

REKLAMA

2122831501 views

REKLAMA

2122831507 views

REKLAMA

2122831511 views