REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump: w sprawie sankcji na irańską ropę chcemy działać stopniowo

Trump: w sprawie sankcji na irańską ropę chcemy działać stopniowo

-

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że sankcje dotyczące irańskiej ropy chce wprowadzać stopniowo; wskazał w tym kontekście na obawy dotyczące wstrząsów na rynkach energii i globalnych wzrostów cen.

“Z ropą sprawa jest bardzo interesująca – powiedział dziennikarzom. – Mamy najsurowsze sankcje, jakie kiedykolwiek nałożono, ale jeśli chodzi o ropę, chcemy działać trochę wolniej, ponieważ nie chcę podbijać cen ropy na świecie”.

REKLAMA

“Nie ma to nic wspólnego z Iranem. (…) Mógłbym sprowadzić irańską ropę do zera natychmiast, ale wstrząsnęłoby to rynkiem. Nie chcę podnosić cen ropy” – wyjaśnił.

Zgodnie z zapowiedzią Trumpa o wzmożeniu presji na Iran w związku z jego “szkodliwymi” działaniami w regionie, USA przywróciły sankcje wobec tego kraju, zniesione w ramach porozumienia nuklearnego z 2015 r.

Sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił w poniedziałek – pierwszego dnia obowiązywania sankcji – że czasowo zwolniono z zakazu kupna irańskiej ropy naftowej osiem krajów: Chiny, Turcję, Koreę Południową, Indie, Włochy, Grecję, Japonię i Tajwan.

Agencje podkreślają, że są to znaczący importerzy irańskiej ropy.

Szef amerykańskiej dyplomacji wyjaśnił, że wyłączenie z zakazu ośmiu państw nastąpiło “w szczególnych okolicznościach”. Jak tłumaczył, ma ono obowiązywać przez sześć miesięcy i było konieczne, by uniknąć zakłóceń na światowych rynkach ropy oraz dać tym ośmiu krajom więcej czasu na rezygnację z zakupu surowca z Iranu.

Pieniądze pochodzące z transakcji z tymi ośmioma państwami Iran może przeznaczyć jedynie na konkretne cele humanitarne.(PAP)

fot.RICK MUSACCHIO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2128646478 views

REKLAMA

REKLAMA

2128646494 views

REKLAMA

REKLAMA

2130442814 views

REKLAMA

2128646504 views

REKLAMA

2128646508 views

REKLAMA

2128646512 views