REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump spotka się z przywódcami partii w Kongresie w sprawie bezpieczeństwa granic

Trump spotka się z przywódcami partii w Kongresie w sprawie bezpieczeństwa granic

-

Prezydent USA Donald Trump zaprosił przywódców obu partii w Kongresie na spotkanie w sprawie bezpieczeństwa granic; to pierwsze takie spotkanie od 22 grudnia, gdy przez spór o finansowanie muru na granicy z Meksykiem doszło do częściowego zawieszenia działań rządu.

Podczas zaplanowanego na środę spotkania przedstawiciele ministerstwa bezpieczeństwa narodowego poinformują o sytuacji przywódców Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów i Senacie. Nie wiadomo, czy dzięki temu uda się przełamać impas w sporze budżetowym – pisze w środę “Washington Post”.

REKLAMA

Do spotkania dojdzie w przeddzień oficjalnego przejęcia władzy przez Partię Demokratyczną w Izbie Reprezentantów w konsekwencji listopadowych wyborów do Kongresu.

We wtorek Trump napisał na Twitterze, że typowana do objęcia stanowiska przewodniczącej Izby “Nancy Pelosi nie chce rozpoczynać kadencji od sprawy z bezpieczeństwem granic i murem oraz shutdownu (tj. częściowego paraliżu funkcjonowania rządu federalnego – PAP)”. “Dogadamy się?” – dodał.

W odpowiedzi Pelosi napisała w tweecie, że prezydent “dał Demokratom wspaniałą okazję do pokazania, że będziemy rządzić odpowiedzialnie i szybko uchwalimy nasz plan, by zakończyć nieodpowiedzialny #trumpshutdown (…)”.

W czwartek Demokraci w Izbie Reprezentantów zamierzają wykorzystać odzyskaną władzę do przegłosowania rozwiązań, dzięki którym do końca września będzie pracowała większość zawieszonych obecnie agencji rządowych, z finansowaniem na poziomie uzgodnionym wcześniej z Republikanami.

Plan ten dla ministerstwa bezpieczeństwa narodowego przewiduje budżet w dotychczasowej wysokości, tj. bez dodatkowych środków na budowę muru. Rozwiązanie to obowiązywałoby tylko do 8 lutego, dając Demokratom możliwość zrewidowania finansowania po tym czasie kluczowych elementów polityki imigracyjnej Trumpa.

Trump żąda 5 mld dolarów na budowę muru, Demokraci zgodzili się przeznaczyć na ten cel 1,3 mld USD. Prezydent w tweecie zadeklarował swój sprzeciw wobec tego planu i zapowiedział, że nie ma zamiaru ustępować. (PAP)

fot.ERIK S LESSER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Michael Schneider

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks