REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump rządzi rozporządzeniami wykonawczymi

Trump rządzi rozporządzeniami wykonawczymi

-

Prezydent Donald Trump, aby spełnić swoje obietnice wyborcze, podpisał wiele rozporządzeń wykonawczych (executive orders). Paradoksalnie Trump ostrzegał swojego poprzednika Baracka Obamę, że “kto rozporządzeniami rządzi, od rozporządzeń ginie”.

W czasie kampanii wyborczej w lutym ubiegłego roku Trump zarzucił Obamie, że nie może nawet dojść do porozumienia z Demokratami, dlatego podpisuje te wszystkie rozporządzenia wykonawcze. “To jest tragedia, nie można tak robić” – mówił.

W marcu ub. roku, kiedy Trump miał już prawie zapewnioną nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, zapewniał, że kiedy będzie prezydentem, “nie będzie używał zbyt wielu rozporządzeń wykonawczych”.

“(…) Do tej pory nikt nie słyszał o +rozporządzeniu wykonawczym+. Nagle wszyscy o nich (rozporządzeniach wykonawczych) usłyszeli, ponieważ Obama, który nie był w stanie nikogo przekonać do swoich racji, zaczął na potęgę podpisywać rozporządzenia wykonawcze” – mówił wtedy Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News.

W innym wywiadzie zarzucił Obamie, że wydał tyle rozporządzeń wykonawczych z lenistwa, ponieważ zamiast ciężko pracować, wolał grać w golfa.

Po objęciu urzędu Trump, mimo że Partia Republikańska ma większość w obu izbach Kongresu, zmienił swój stosunek do prezydenckich rozporządzeń, kiedy natrafił na opór parlamentu, chcąc realizować swój program wyborczy.

Od objęcia urzędu 20 stycznia do 13 października Trump podpisał 49 takich rozporządzeń – więcej niż którykolwiek amerykański prezydent w analogicznym okresie w ciągu ostatnich 50 lat.

Dla porównania – Obama, krytykowany przez Trumpa za lenistwo w poszukiwaniu kompromisowych rozwiązań ustawodawczych, od 20 stycznia do 13 października 2009 roku podpisał tylko 26 takich rozporządzań.

Najnowsze rozporządzenie, które Trump podpisał w piątek, pozwala pracodawcom na łączenie się w grupy, aby w ten sposób uzyskać lepsze warunki i niższe ceny składek od firm zapewniających ubezpieczenia na życie.

Rozporządzenie to, zdaniem komentatorów, zmierza do przynajmniej częściowego obalenia systemu opieki zdrowotnej Obamacare, co było obietnicą wyborczą Trumpa.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdj.: Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

4 KOMENTARZE

  1. To moze powinien byl byc, jeszcze w koncu stycznia, tylko jeden dekret za pomoca ktorego odwolalby wszystkie dekrety poprzednika? Zaoszczedziloby to wiele gadania w mediach. Wszystko odwolane za pomoca jednego podpisu. Moze to za malo teatralne? Wtedy wszyscy nastepcy nauczyliby sie robic tak samo i wtedy spoleczenstwo nauczyloby sie ze dekrety sa wazne tylko do konca kadencji. Nowy kongres, jesli tylko jest rzeczywiscie w inny ukladzie politycznym, powinien od razu na pierwszym posiedzeniu uniewazniac wszystkie obama- i trump -cary i wszystkie inne ustawy przeglosowane przez inna wiekszosc. A jak sie odwololuje one-by-one to tak jakby z nudow ktos nagle chwycil za dlugopis i cos podpisal przed kamerami zeby dowalic poprzednikowi.

  2. Dekrety dekretami ale co tyczy sie obietnicy “Made in USA” nic sie nie zmienilo , dalej w sklepach kupujemy buble Made in China lub z innych krajow Azji ,Indii , Bangladesz itp. (cheap labor) , Amerykanskie samochody prawie w 60-70% “naszpikowane” sa podzespolami,czesciami a glownie elektronika rowniez z Chin Azji I Meksyku . Jak narazie wedlug obietnicy Trumpa “make America great again ” nic sie nie zmienilo . Wedlug tego co widze Trump z tej “calej” jego Prezydentury robi niezly “Cyrk” upubliczniajac zdjecia z podpisaniem jakiegos dekretu . Mieszkam tutaj prawie 38 lat I takich “szopek” jeszcze nie widzialem .

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks