REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump rozważa udział w rosyjskich obchodach 9 maja w Moskwie

Trump rozważa udział w rosyjskich obchodach 9 maja w Moskwie

-

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że rozważa udział 9 maja w rosyjskich obchodach 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej w Moskwie. Przypomniał, że został zaproszony w czerwcu przez prezydenta Władimira Putina – podaje dziennik “The Hill”.

“Zostałem zaproszony. Myślę o tym. To wypada w samym środku kampanii (wyborczej)” – powiedział Trump dziennikarzom zebranym w Białym Domu.

REKLAMA

Dodał, że chciałby wziąć udział w tej uroczystości. “To bardzo wielka sprawa, celebrowanie końca wojny” – oznajmił.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że Kreml nie otrzymał jeszcze oficjalnej odpowiedzi na zaproszenie.

Kreml już w czerwcu poinformował, że prezydent Putin zaprosił Trumpa na te obchody. Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow zapewnił wtedy, że zaproszenie na obchody przyjęto w Waszyngtonie “z zainteresowaniem”.

“The Hill” przypomina, że defilada w Moskwie z okazji rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej jest pokazem militarnego potencjału Rosji, a Trump “od dawna miał pozytywną opinię na temat Putina i zabiegał o poprawę relacji między Waszyngtonem a Moskwą. Tym niemniej napięcia między obydwoma państwami nasiliły się ze względu na takie kwestie jak (…) ingerencja Rosji w wybory w 2016 roku”.

W sierpniu, podczas szczytu G7 w Biarritz Trump domagał się powrotu do formatu G8, czyli z udziałem Rosji. Oświadczył też, że na pewno zaprosi Putina na następny szczyt grupy G7, który odbędzie się w Stanach Zjednoczonych. Rosja została z grupy usunięta po aneksji Krymu.

Podczas szczytu G20 w Osace Trump podczas spotkania z Putinem w kuluarach szczytu zasugerował rozszerzenie dwustronnego dialogu.

Obaj przywódcy spotkali się na dłużej w Helsinkach 16 lipca 2018 roku, gdzie przez dwie godziny rozmawiali w cztery oczy. Po tamtym spotkaniu i po wspólnej konferencji prasowej Trump był krytykowany przez polityków w USA, w tym przez Republikanów, za to, że nie wykorzystał tej okazji do poruszenia sprawy domniemanego ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA, a jego wypowiedzi sugerowały, że podważa ustalenia amerykańskiego wywiadu w tej sprawie. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/Shutterstock

3 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks