REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump proponuje zmianę reguł w Senacie by odblokować działalność rządu

Trump proponuje zmianę reguł w Senacie by odblokować działalność rządu

-

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że jeśli zawieszenie działalności rządu spowodowane nieuchwaleniem prowizorium budżetowego będzie się przedłużać, to republikanie powinni zapewnić finansowanie władz federalnych, zmieniając reguły w Senacie.

REKLAMA

Koncepcja Trumpa to odejście od większości kwalifikowanej(trzy piąte) i uchwalenie prostą większością “prawdziwego, długoterminowego budżetu”. Trump zarzucił demokratom na Twitterze, że blokują uchwalenie prowizorium budżetowego, ponieważ chcą, by do Stanów Zjednoczonych bez żadnej kontroli przybywali nielegalni imigranci.

Pomysłowi Trumpa natychmiast sprzeciwił się lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnel – informuje Reuters. Rzecznik republikanów w Senacie oświadczył, że są oni przeciwni zmianie reguł w tej izbie tak, aby finansowanie rządu i zakończenie obecnego shutdownu można było uchwalić zwykłą większością.

Reuters pisze, że mając w perspektywie listopadowe wybory, w których obsadzona zostanie jedna trzecia miejsc w Senacie i cała Izba Reprezentantów, republikanie i demokraci “manewrują, by nawzajem obciążać się winą za shutdown”.

Zawieszenie działalności rządu federalnego (shutdown) rozpoczęło się o północy z piątku na sobotę czasu miejscowego (godz. 6 w sobotę w Polsce). republikanom nie udało się zgromadzić w Senacie 60 głosów potrzebnych do uchwalenia prowizorium budżetowego.

Republikanie twierdzą, że brak ustawy budżetowej spowodowany jest żądaniem demokratów, aby ewentualne porozumienie obejmowało uregulowanie sytuacji ok. 690 tys. nielegalnych imigrantów (w tym ponad 3 tys. polskich obywateli), którzy jako dzieci znaleźli się na terytorium USA. Osobom tym, nazywanym “marzycielami” grozi deportacja, jeśli Kongres do końca marca nie ureguluje ich sytuacji.

Demokraci za brak ustawy budżetowej obwiniają republikanów i prezydenta Trumpa, który uzależnia jakiekolwiek ustępstwa ze swojej strony od wyasygnowania przez Kongres funduszy na spełnienie swej podstawowej obietnicy wyborczej, jaką jest budowa gigantycznego muru na granicy z Meksykiem.

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył w niedzielę, że administracja Trumpa nie wznowi rozmów z demokratami na temat “nielegalnej imigracji”, dopóki nie zakończy się shutdown.

Przemawiając do żołnierzy amerykańskich w jednej z baz na Bliskim Wschodzie Pence zarzucił demokratom wykorzystywanie kwestii płacenia personelowi wojskowemu do uprawiania polityki. “Zażądamy, by odblokowali funkcjonowanie rządu. (…) Nie wznowimy negocjacji w sprawie nielegalnej imigracji, dopóki nie odwieszą funkcjonowania rządu i nie dadzą wam, naszym żołnierzom i waszym rodzinom, świadczeń i płac, na które zapracowaliście” – powiedział wiceprezydent. (PAP)

14 KOMENTARZE

  • Czy wspaniałego… nie wiem. Z pewnością dobrego (w porównaniu z poprzednikiem, to jednak chyba wspaniałego), przy kłodach jakie rzucają mu elity władzy (łącznie z RINOs z GOP), media, lumperia z Hollyweird, globaliści itp., to ma chłop jaja. Niebiescy, no cóż…
   rozgryweczki to ich specjalność…

 1. Do Aga i Basia
  Widzialem co zrobil Bush i GOP z tym krajem, dziekuje bardzo.
  Ten wspanialy prezydent spedzil 122 dni na swoich prywatnych posesjach co kosztowalo nas jako podatnikow $49,553,449
  35 razy promowal swoje posiadlosci przy oficjalnych wystapieniach jako prezydent USA
  Chyba nie musze wspominac o tym ile kasy na tym zarobil?

  • Wbij sobie na google ::::Obamowie tradycyjnie spedza swieta na Hawajach;;;; zobacz tylko na koniec artykulu kwote ile podatnikow to juz kosztowalo do pazdziernika 18 2015 a jeszcze caly rok sie bawil!!!!!!

  • Jakies pytania?
   The final tab for former President Obama’s eight years of family travel to ski resorts, beaches and European cities has finally come in and the bill is $99,714,527.82.

 2. Basia I aga rozumiem ze jestescie obywatelkami ktore obywatelstwo wyrobilyscie sobie przez lozko jak wiekszosc , za $$$ nie mysle bo robiac w cleaning service ciezko by bylo uzbierac pieniazki, jest juz 9pm idzcie juz spac bo jutro kibble w winnetce I glencoe czekaja I musicie byc wypoczete , POZDRAWIAM TRZEZWO MYSLACYCH !!!

  • Mała sugestia do DZ… Pomijając chamstwo gbura obywatel, co gazeta ma celu publikując te obrażliwe komentarze. Nie wiem kim jest Aga i Basia, czy faktycznie sprzątają, ale wiem jedno, że owe sprzątanie to dobry zastrzyk finansowy z reklam dla DZ. Więc to jakby zarzynać kurę znoszącą złote jajka??? Wolność słowa nie ma tu nic do rzeczy, moje łagodniejsze komentarze nie ujrzały światła dziennego.

 3. Nadmieńmy iż Trump nie pobiera pensji, a część zarobków przeznacza na różnego rodzaju donacje: parki narodowe, edukację. W przyszłości zostanie rozliczony ile wydał a ile zarobił dla kraju. Jedno jest pewne, jest biznesmenem (co przeszkadzało wielu). Oprah będzie zdecydowanie lepszym prezydentem. Będziemy razem z nią tyć i chudnąć… I wszyscy będą szczęśliwi….

 4. Jako byly wojskowy to Vice President Pence swoja wypowiedzia przemawiajac do wojskowych w zadnym przypadku nie powinien “wlaczac” w to polityki krytykujac jakomkolwiek partie polityczna . Armia w USA jest I powinna byc apolityczna . Przez 20 lat mojej sluzby pierwszy raz sie z takim czyms spotkalem . Rzad niema wplywu bezposrednio na wyplaty dla wojska (kiedys zold dzisaj kontrakt ) bo kazdy wojskowy(zolnierz) ma zgwarantowane to w umowie ponadto kazda jednostka , pulk , brygada itd. itp. rozlicza sie sama z budzetu ogolnego przeznaczonego na obronnsc kraju . Co innego sluzby fedralne takie Homelad Security , ICE czy Imigration te sluzby korzystaja z odrebenego budzetu o ktory miedzy innymi jest ta cala awantura a Shutdown byl juz nie raz I czy predzej (raczej na dniach) beda musieli sie porozumiec .

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks