REKLAMA

2115000775 views

REKLAMA

2115000774 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump potwierdził zamiar nominacji Shanahana na szefa resortu obrony

Trump potwierdził zamiar nominacji Shanahana na szefa resortu obrony

-

W zamierzeniach prezydenta Donalda Trumpa jest, by pełniący obowiązki szefa resortu obrony Patrick Shanahan został nominowany na stanowisko ministra obrony – podała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Shanahan zastąpił w styczniu Jamesa Mattisa.

“Informacja o zamiarze mianowania Shanahana na stanowisko szefa Petangonu została podana w momencie, gdy Białemu Domowi przychodzi się mierzyć z poważnym wzrostem napięcia w stosunkach międzynarodowych poczynając od Iranu, przez Wenezuelę, na Chinach skończywszy” – pisze w komentarzu na swej stronie internetowej dziennik “The Hill”.

REKLAMA

Dziennik zaznacza też, że “to raczej niezwykłe w wypadku Pentagonu, by na jego czele stał tak długo tymczasowy szef”, a tak właśnie było w wypadku Shanahana, który objął pieczę nad resortem w styczniu, po tym jak w grudniu do dymisji podał się gen. Mattis.

Bezpośrednią przyczyną odejścia Mattisa była decyzja Trumpa w sprawie wycofania amerykańskich sił wojskowych z Syrii w grudniu ub.r. oraz narastające rozdźwięki między nim a Trumpem w ocenie sytuacji międzynarodowej.

Reuters przypomina, że 56-letni Patrick Shanahan cieszy się zaufaniem Trumpa, ale jego doświadczenie ministerialne i w sferze obronności jest bardzo skromne. Karierę w Pentagonie rozpoczął stosunkowo niedawno, bo w lipcu 2017 r., po trzech dekadach spędzonych w kierownictwie koncernu Boeing. Budziło to uzasadnione zastrzeżenia senackiej komisji obrony, która przesłuchiwała Shanahana jako kandydata na wiceministra w marcu 2017 r. Ostatecznie zatwierdzono go na stanowisko wiceministra obrony stosunkiem: 92 głosy za i 7 głosów przeciw w stuosobowym Senacie USA.

Senatorów niepokoił “zanadto rozrośnięte doświadczenie zawodowe Shanahana w pracy dla przemysłu obronnego, w szczególności zaś lotnictwa”. Obawy te odżyły wraz z objęciem przezeń tymczasowo stanowiska szefa Pentagonu w styczniu.

Co więcej – przypomina “The Hill” osoba Shanona jest kojarzona z promowaniem projektu Boeinga 737 Max 8, który ma za sobą dwie poważne katastrofy podczas 5 miesięcy, w których życie straciło ponad 300 pasażerów. W prasie amerykańskiej Shanahan jest nazywany czasami “Mr Fix-it”, w związku z werwą , z jaką bronił programu rozwojowego Dreamlinera 787, lansowanego przez koncern Boeinga.

Wśród potencjalnych kandydatów do objęcia stanowiska szefa Pentagonu wymieniano republikańskiego senatora z Karoliny Południowej Lindseya Grahama, senatora ze stanu Arkansas Toma Cottona i b. senatora Jona Kyla, Republikanina z Arizony – przypomina “The Hill”.

Najważniejszą kontrkandydatką Shanahana, na którym ciążą podejrzenia o lobbing i preferencyjne działania na rzecz Boeinga w sferze zamówień wojskowych, co aktualnie bada inspekcja generalna Pentagonu, była Heather Wilson, która w czasach urzędowania Mattisa zajmowała stanowisko sekretarza ds. sił powietrznych.

Na początku marca 58-letnia Wilson zapowiedziała jednak swą rezygnację i powrót do działalności akademickiej. Jak napisała na Twitterze, prezydent Donald Trump został poinformowany o jej planach objęcia stanowiska rektora Uniwersytetu Teksańskiego w El Paso.

Reuters zaznacza w komentarzu, że, jeśli informacja o mianowaniu Patricka Shanahana na pełnoprawnego ministra obrony się potwierdzi, będzie to pierwszy przypadek w historii Pentagonu, że jego szefem zostanie osoba, która nie ma za sobą wieloletniej kariery w strukturach wojskowych. (PAP)

fot.PETE MAROVICH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2116575022 views

REKLAMA

REKLAMA

2116575223 views

REKLAMA

REKLAMA

2118371595 views

REKLAMA

2116575334 views

REKLAMA

2116575421 views

REKLAMA

2116575512 views