REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump: porozumenie handlowe z Chinami szybciej niż myślicie

Trump: porozumenie handlowe z Chinami szybciej niż myślicie

-

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że porozumienie kończące trwającą już prawie 15 miesięcy wojnę handlową z Chinami może być osiągnięte szybciej niż się powszechnie sądzi. Dodał, że Chińczycy kupują w USA duże ilości towarów rolnych, w tym wołowinę i wieprzowinę.

“Oni (Chińczycy) chcą bardzo porozumienia…Może do tego dojść szybciej niż myślicie” – powiedział Trump dziennikarzom w Nowym Jorku.

REKLAMA

“Chińczycy starają się być dla mnie mili, a ja byłem dla nich miły” – powiedział prezydent dodając: “mieliśmy niektóre bardzo dobre rozmowy”.

“Wiecie dlaczego oni chcą dojść do porozumienia ? Ponieważ tracą miejsca pracy, ponieważ ich systemy zaopatrzenia rwą się a firmy wynoszą się z Chin i przenoszą się do innych krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych” – mówił Trump. Zauważył, że “w międzyczasie USA inkasują miliardy dolarów w formie ceł”.

Według prezydenta, Chiny wznowiły zakupy amerykańskich towarów rolnych. “Zaczęli od wołowiny i innych rzeczy, w tym wieprzowiny, dużych ilości wieprzowiny” – poinformował. “Oni chcą i powinni chcieć porozumienia. Pytanie czy my chcemy ?” – powiedział.

Reuter zauważył, że Trump wypowiadał się nazajutrz po wygłoszeniu ostrej krytyki chińskich praktyk handlowych w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer potwierdził w środę, że obie strony prowadza rozmowy a na początku października w Waszyngtonie oczekiwana jest chińska delegacja handlowa.

Wojna handlowa polegająca na nakładaniu coraz wyższych ceł na towary drugiej strony między dwiema największymi gospodarkami na świecie grozi – jak podkreślają ekonomiści – destabilizacją całego handlu międzynarodowego.

Trump usiłował, nakładając coraz wyższe cła, zmusić Chjińczyków do zniesienia barier handlowych i zmniejszyć w ten sposób olbrzymią nierównowagę na korzyść Chin w wymianie handlowej. (PAP)

fot.JASON SZENES/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

śp. Halina Nowak

śp. Cecylia Rożnowska

śp. Tadeusz M. Kreczko

śp. Maria Cholewa

śp. Janina Kuczyński

REKLAMA

REKLAMA