REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump: pokonaliśmy IS w Syrii, a to jedyny powód naszej obecności tam

Trump: pokonaliśmy IS w Syrii, a to jedyny powód naszej obecności tam

-

Prezydent USA Donald Trump ocenił w środę, że Państwo Islamskie (IS) zostało pokonane w Syrii. Dodał, że ta organizacja terrorystyczna była „jedynym powodem” obecności wojskowej USA w tym kraju podczas jego prezydentury.

„Pokonaliśmy IS w Syrii, dla mnie jedyny powód, dlaczego tam jesteśmy (amerykańskie wojsko – PAP) podczas prezydentury Trumpa” – napisał na Twiterze przywódca USA.

REKLAMA

Do komentarza przywódcy Stanów Zjednoczonych dochodzi podczas medialnych doniesień, że władze tego państwa rozważają całkowite wycofanie swoich oddziałów z Syrii. Powołując się na źródło w Waszyngtonie, „Wall Street Journal” pisze w środę, że „urzędnicy USA rozpoczęli informowanie partnerów w północno-wschodniej Syrii o planach natychmiastowego wycofania amerykańskich oddziałów (…)”.

Na północy tego państwa oddziały Stanów Zjednoczonych wspierają dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), na których spoczywa znaczna część walki z dżihadystycznym IS. Od kilku dni operacją wojskową na kontrolowanych przez SDF terytoriach grozi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Regionalne media informują o przybywaniu żołnierzy i dostawach uzbrojenia w pobliżu granicy z Syrią. Przedstawiciele władz kurdyjskich zapewniają z kolei, że są przygotowani do konfrontacji zbrojnej z Turcją.

Turcja dokonywała już wcześniej inwazji na kontrolowane przez Kurdów terytoria w północnej Syrii. Ankara i sprzymierzeni z nią bojownicy zdobyli m.in. Afrin oraz region miasta Al-Bab.

To nie pierwszy raz, gdy Trump zapowiada wycofanie oddziałów USA z Syrii – wcześniej miało to miejsce m.in. w marcu 2018 roku. Powiedział wówczas, że Amerykanie „bardzo niedługo” opuszczą Syrię. Podkreślił, że bojownicy IS zostaną wkrótce całkowicie pokonani. „Niech teraz inni się tym zajmą” – dodał.

Dla Waszyngtonu SDF to główny sojusznik w walce z IS w Syrii. Ankara uznaje zaś należące do tego zbrojnego sojuszu YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) za organizację terrorystyczną i przedłużenie zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Osiągnięte w czerwcu porozumienie między Turcją i USA zakładało, że oddziały YPG wycofają się z Manbidżu, po czym zostaną rozbrojone, a siły tureckie i amerykańskie utrzymają bezpieczeństwo i stabilność wokół tego miasta. W listopadzie tureckie i amerykańskie oddziały rozpoczęły wspólne patrole w tym regionie Syrii. Władze w Ankarze wyrażały w ostatnich miesiącach niezadowolenie z tempa wprowadzania tego porozumienia w życie. (PAP)

Na zdjęciu: Donald Trump
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2103077356 views

REKLAMA

2103077589 views

REKLAMA

2104873981 views

REKLAMA

2103077732 views

REKLAMA

2103077832 views

REKLAMA

2103077941 views