REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump podpisał memorandum ws. sankcji handlowych wobec Chin

Trump podpisał memorandum ws. sankcji handlowych wobec Chin

-

Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, jakie będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dol. Pekin ostrzega, że rozważa środki odwetowe.

Podpisując w czwartek memorandum, Trump powiedział, że deficyt USA w handlu z Chinami “wymknął się spod kontroli”. Dodał: “Mamy do czynienia z sytuacją ogromnej kradzieży własności intelektualnej, która prawdopodobnie jest (na poziomie) miliardów dolarów”.

REKLAMA

Podpisanie dyrektywy przez prezydenta oznacza, że biuro przedstawiciela handlowego USA rozpocznie konsultacje dotyczące listy chińskich dóbr, które mogą zostać objęte restrykcjami – poinformował zastępca dyrektora rady ekonomicznej Białego Domu Everett Eissenstat.

Trump nakaże też resortowi finansów, by zaproponował środki, które pozwolą ograniczyć chińskie inwestycje w USA.

Sankcje mają być odpowiedzią na praktyki Chin polegające na kradzieży i wymuszaniu transferów własności intelektualnej z amerykańskich firm, ale też na deficyt USA w obrotach handlowych z Chinami.

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer oświadczył w środę w Kongresie, że Waszyngton zamierza “wywrzeć maksymalny nacisk na Chiny, a minimalny na amerykańskich konsumentów”.

Jeszcze przed podpisaniem memorandum przez Trumpa ambasador Chin przy Światowej Organizacji Handlu (WTO) Zhang Xiangchen poinformował, że Pekin rozważa wniesienie skargi do WTO. Dodał jednak: “Nie wykluczam innych opcji, ponieważ jeśli zbliża się powódź, musisz się osłonić, by ją powstrzymać (…). Protekcjonizm nie zadziała. Jeśli decydujesz się na protekcjonizm, stracisz wiarygodność i zdolność do przewodzenia w tej organizacji (WTO)”. (PAP)

Donald Trump
fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

1 KOMENTARZ

  1. Trump z wielka pompa oglosil przed wyborami w Pennsylvania ze nalozy taryfy na stal i aluminum za pare dni wylaczyl Canada i Mexico Dzisial cala unie i wiekszosc krajow ktore eksportuja stal do USA Krowa co duzo ryczy malo mleka daje Dla przypomnienia Obama w pierwszym roku deportowal 370 tys ludzi Trump 240 tys Obama bez rozglosu wybudowal okolo 700 mil muru z Mexico Trump pare metrow muru ktory nawet nie stoi na granicy tylko na pustyni w California na pokaz W trakcie testow kilka osob przeszlo przez niego podstawiajac drabine sklecona ze starych desek z palet MAGA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks