REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump planuje podpisanie nowego układu NAFTA w listopadzie

Trump planuje podpisanie nowego układu NAFTA w listopadzie

-

Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że chce podpisać nowy układ NAFTA z Kanadą i Meksykiem pod koniec listopada. Podkreślił, że to nałożenie ceł na partnerów pozwoliło na zawarcie tego paktu, który teraz ułatwi USA negocjacje z UE i Chinami.

Porozumienie pod nazwą USA-Mexico-Canada Agreement (USMCA) „będzie wspierać wiele – setki tysięcy – amerykańskich miejsc pracy” – powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu i zapewnił, że układ ten uczyni Amerykę Północną „potęgą przemysłową”.

REKLAMA

Prezydent nazwał układ „najbardziej nowoczesnym, aktualnym i zrównoważonym porozumieniem handlowym” w historii USA.

Obietnica zerwania lub renegocjowania NAFTY była punktem programu Trumpa podczas jego kampanii wyborczej i w poniedziałek prezydent podkreślił: „dziś dotrzymaliśmy tej obietnicy. To historyczna wiadomość dla naszego narodu i, naprawdę, całego świata”.

Powtórzył też, że USMCA usprawiedliwia jego politykę nacisków poprzez taryfy celne, i dodał, że da to Stanom Zjednoczonym większą siłę w negocjacjach z Unią Europejską i Chinami. „Bez ceł nie mówilibyśmy (dziś) o porozumieniu” – podkreślił.

Wyjaśnił, że Meksyk i Kanada zgodziły się zawrzeć w umowie klauzule dotyczące miejsc pracy, własności intelektualnej oraz ochrony środowiska. Zastrzegł jednak, że utrzyma cła nałożone na stal i aluminium z Kanady i Meksyku, jeśli kraje te nie wprowadzą kwot ekspertowych.

Dziennik „The Hill” ocenia, że USMCA jest znaczącym sukcesem Trumpa, zwłaszcza że zostało zawarte przed listopadowymi wyborami do Kongresu i spowodowało, że w poniedziałek podniosły się na giełdach notowania akcji amerykańskich, meksykańskich i kanadyjskich.

„Jednak krytycy tego dealu mówią, że wprowadza on tylko przyrostowe zmiany do porozumienia (NAFTA), a pewne (zawarte w nim) ograniczenia handlowe mogą sprawić, że USA będą mniej konkurencyjne na arenie światowej” – pisze „The Hill”.

Pytany przez dziennikarzy o to, czy jest przekonany, że Kongres zaaprobuje nowy układ, Trump odparł, że nie jest pewien, USMCA powinien jednak zostać „łatwo” przyjęty przez parlament, i dodał, że „jeśli tak nie będzie, to mamy alternatywy”. Agencje podkreślają, że nie wyjaśnił, na czym te inne rozwiązania miałyby polegać.

Prezydent oznajmił też, że jest „za wcześnie” na podjęcie negocjacji handlowych z Pekinem. „Chiny bardzo chcą rozmawiać, a ja powiedziałem: +szczerze mówiąc jest za wcześnie+. Nie można rozmawiać teraz, bo nie są gotowi”.

Chiny nie przyjęły ostatnich zaproszeń do wznowienia negocjacji, jakie w imieniu administracji Trumpa wystosował szef resortu finansów Steven Mnuchin.

O tym, że Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie „nowej, zmodernizowanej umowy handlowej na XXI wiek”, poinformowali wcześniej we wspólnym komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

„USMCA da naszym pracownikom, rolnikom, ranczerom i firmom umowę handlową o wysokim standardzie, której wynikiem będą jeszcze bardziej wolne rynki, sprawiedliwszy handel i zdrowy wzrost gospodarczy naszego regionu. (Umowa) wzmocni klasę średnią i stworzy dobre, dobrze płatne miejsca pracy oraz nowe możliwości dla prawie pół miliarda ludzi, którzy Amerykę Północną nazywają domem” – napisano w komunikacie.

Negocjacje w sprawie poprawienia układu NAFTA rozpoczęto ponad rok temu. USA osiągnęły wstępne porozumienie z Meksykiem już pod koniec sierpnia i naciskały na Kanadę, by dołączyła do wynegocjowanego układu do 1 października, aby nowa NAFTA mogła zostać przyjęta przez amerykański Kongres przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Meksyku 1 grudnia; tekst umowy musi być opublikowany co najmniej 60 dni przed ratyfikacją.

Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu został podpisany między USA, Kanadą i Meksykiem w roku 1992, a wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2094188198 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094188483 views

REKLAMA

2095984932 views

REKLAMA

2094188735 views

REKLAMA

2094188875 views

REKLAMA

2094189016 views