REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump nie odtajni pozostałych dokumentów dot. zamachu na Kennedy'ego

Trump nie odtajni pozostałych dokumentów dot. zamachu na Kennedy’ego

-

Wbrew składanym jesienią ub. roku obietnicom prezydent Donald Trump nie odtajni pozostałych dokumentów dotyczących zamachu na prezydenta Johna Kennedy’ego. Trump oświadczył w czwartek, że muszą one jeszcze pozostać poufne ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

Prezydent poinformował, że opinia publiczna musi poczekać jeszcze trzy, lub więcej, lat zanim pozostała część dokumentów dotyczących zabójstwa dokonanego 22 listopada 1963 r. w Dallas zostanie ujawniona.

REKLAMA

Potencjalne szkody dla bezpieczeństwa narodowego USA, wymiaru sprawiedliwości lub polityki zagranicznej „byłyby tak duże, że niweczyłby zainteresowanie opinii publicznej ich niezwłocznym ujawnieniem” – powiedział prezydent.

Trump polecił Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i innym agencjom rządowym ponowne przyjrzenie się tym dokumentom w ciągu najbliższych 3 lat i zbadanie, które z nich można by odtajnić.

Federalne Archiwa Narodowe ujawniły w czwartek kolejne 19 tys. dokumentów dotyczących zabójstwa w Dallas. Jednak nieokreślona bliżej liczba dokumentów pozostaje nadal utajniona.

Rzeczniczka CIA Nicole de Haay oświadczyła, że agencja ujawniła już ponad 99 proc. posiadanych przez nią informacji na temat zabójstwa Kennedy’ego.

„W nielicznych przypadkach CIA dokonała ograniczonych ingerencji w tekst jedynie w celu ochrony swoich aktywów, pracowników i ich rodzin jak również metod uzyskiwania informacji, operacji wywiadowczych i współpracy ze służbami innych krajów” – powiedziała de Haay.

Od zabójstwa Kennedy’ego minęło już prawie 55 lat i wciąż jest ono przedmiotem kontrowersji. Jak informuje Associated Press ujawnione ostatnio dokumenty zawierają m. in. zeznanie kobiety, która miała widzieć w stolicy Meksyku mężczyznę wyglądającego jak Lee Harvey Oswald, uznanego oficjalnie za jedynego zabójcę prezydenta.

Oswald został zastrzelony dwa dni po zabójstwie prezydenta przez Jacka Ruby’ego kiedy był eskortowany przez policję w drodze do stanowego aresztu. (PAP)

Na zdjęciu: JFK na lotnisku w Dallas, 22 listopada 1963 r.
fot.EPA-EFE/CECIL STOUGHTON / JFK PRESIDENTIAL LIBRARY / HANDOUT

REKLAMA

2097924971 views

REKLAMA

REKLAMA

2097925204 views

REKLAMA

2099721596 views

REKLAMA

2097925347 views

REKLAMA

2097925448 views

REKLAMA

2097925558 views