REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump najbardziej niepopularny spośród ostatnich 7 prezydentów

Trump najbardziej niepopularny spośród ostatnich 7 prezydentów

-

Donald Trump fot.Richard Ellis/EPA
Donald Trump fot.Richard Ellis/EPA

Badania opinii publicznej wykazują, że Donald Trump obejmie urząd jako najbardziej niepopularny spośród ostatnich siedmiu prezydentów USA. Pozytywną ocenę wystawiło mu tylko 40 proc. Amerykanów.

REKLAMA

Z opublikowanego we wtorek sondażu ABC News/Washington Post wynika, że notowania Trumpa są niemal o połowę niższe od notowań Baracka Obamy, kiedy rozpoczynał on prezydenturę (79 proc.). Opuszczając urząd Obama cieszy się uznaniem 61 proc. społeczeństwa.

Jak podkreślają autorzy badania, tylko od 9 do 20 proc. ankietowanych wyrażało się niepochlebnie o Jimmy Carterze, Ronaldzie Reaganie, George H.W. Bushu, Billu Clintonie lub Obamie, kiedy rozpoczynali prezydenturę. W przypadku George’a W. Busha było ich 36 proc., a w przypadku Trumpa 54 proc.

Spośród pytanych o to, jak amerykańscy przywódcy radzą sobie w okresie przygotowań do przejęcia władzy, 40 proc. zadowolonych było z Trumpa (Bush senior 82 proc., Clinton 81 proc., Obama 80 proc., Bush junior 72 proc.). Większość kandydatów Trumpa do jego gabinetu zaaprobowało 40 proc. respondentów. Czterej poprzednicy obecnego prezydenta elekta mieli w tym zakresie oceny wyższe o 19 – 26 punktów procentowych.

61 proc. respondentów nie wierzy, że nowy prezydent będzie podejmował właściwe decyzje dla przyszłości kraju. Według 52 proc. nie ma on kwalifikacji do objęcia najwyższego urzędu. Jest to jednak mniej niż w czerwcu minionego roku, kiedy odsetek sceptyków sięgał 64 proc.

Niezależnie od tych niskich notowań sześciu na 10 Amerykanów oczekuje, że Trump jako prezydent doskonale poradzi sobie z gospodarką oraz tworzeniem nowych miejsc pracy. Zdaniem 56 proc. dobrze będzie realizował zadanie walki z terroryzmem.

Ok. połowy społeczeństwa z optymizmem patrzy na zapowiadaną pomoc nowego prezydenta dla klasy średniej oraz jego wybór kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.

Największym poparciem cieszą się zapowiadane przez Trumpa plany deportacji nielegalnych imigrantów, którzy popełnili przestępstwa. Popiera ten zamiar 72 proc. ankietowanych. Za renegocjacją porozumienia handlowego NAFTA opowiada się 57 proc., a za karami dla firm, które przenoszą miejsca pracy za granicę – 53 proc.

Poparcie dla Trumpa spada poniżej 50 proc. w odniesieniu do planów zlikwidowania Obamacare. 47 proc. Amerykanów jest temu przeciwnych, a 46 proc. ma odmienną opinię (dwie trzecie z tych ostatnich chce jednoczesnego wprowadzenia nowej reformy opieki zdrowotnej).

Z projektem budowy muru na granicy z Meksykiem, a także rezygnacją z porozumienia nuklearnego z Iranem sympatyzuje tylko 37 proc. Zapowiedź zakazu wjazdu do kraju większości muzułmanów niemających obywatelstwa USA znalazła uznanie 32 proc., a zapowiedź wycofania się z paryskiego traktatu klimatycznego – 31 proc.

Autorzy sondażu ABC News/ Washington Post zwracają uwagę na duże rozbieżności w ocenie prezydentury Trumpa zależnie od przynależności partyjnej. Najbardziej widoczne jest to w odniesieniu do budowy muru z Meksykiem. 72 proc. republikanów wspiera projekt, a 87 proc. demokratów jest przeciw. Podobnie za uchyleniem Obamacare opowiada się ośmiu na 10 republikanów, a trzy czwarte demokratów się z tym nie zgadza.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

10 KOMENTARZE

 1. Ludzie opanujcie się, identyczne sondaże przeprowadzano również przed objęciem urzędu przez poprzedników Trumpa. Dziennik ma obowiązek informować czytelników o tym, co dzieje się w kraju (USA) niezależnie od poglądów dziennikarzy. Do RP: sondaż przeprowadził ABC News/Washington Post a nie CNN!
  Odwieczny problem z czytelnikami: czytają to, co chcą widzieć, a nie to co zostało napisane

  • I ty sie dziwisz Ezy?
   Tutaj wpisuje sie “inteligencja” polska, meska (ze wsi), zazwyczaj w sukience, ktora jako chrzescijanie: nienawidza inne rasy, pragna zabrac biedniejszemu ale najwazniejsze: sa niedoinformowani.
   W sumie trudno sie dziwic, tak to bylo wychowane…

  • stara maruda klepie i pisze trzy po trzy, czyli bla,bla bla,
   sam ze stodoly wyrawal sie do Chicago i mysli ,ze jest z polskiej elity a burakiem swieci

 2. Moim zdaniem za wcześnie na ocenianie, ale zanosi się tak jak z panem prezydentem Dudą, po pewnym czasie ludzie po czynach go ocenią i go polubią. Wiele rozczarowanych mediów zwłaszcza tych lewackich, przegrana Komora czy Clinton jest wielkim szokiem i kością w gardle, dlatego tak ujadają. Niech żyje nowy Prezydent Donald Trump!!!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks