REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump: na lepszych warunkach USA mogą przystąpić do TPP

Trump: na lepszych warunkach USA mogą przystąpić do TPP

-

Prezydent Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone mogą przystąpić do Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), jeśli zostaną im zaoferowane „istotnie lepsze” warunki niż w poprzednich negocjacjach, z których Waszyngton wycofał się w 2017 roku.

Trump napisał w czwartek na Twitterze, że USA „dołączą do TPP jedynie, jeśli umowa zostanie istotnie ulepszona w porównaniu z tym co zaoferowano prezydentowi (Barackowi) Obamie”. Jak dodał, „już mamy dwustronne porozumienia z sześcioma z jedenastu państw w TPP i pracujemy nad porozumieniem z największym z tych krajów – Japonią, która przez lata była dla nas twarda, jeśli chodzi o handel”.

REKLAMA

Również w czwartek Trump powiedział republikańskim senatorom, że poprosił przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lightizera oraz swego doradcę ds. ekonomicznych Larry’ego Kudlowa, by wznowiono negocjacje w sprawie TPP. W ubiegłym roku administracja prezydenta USA wycofała się z rozmów o Partnerstwie Transpacyficznym.

Do zapowiedzi Trumpa ciepło odniósł się japoński minister finansów Taro Aso, który oświadczył, że „jeśli to prawda, to przyjmuję to z radością”. Jak jednak ocenił, Trump „to osoba, która ma zmienny temperament, więc może powiedzieć coś innego następnego dnia”.

Z kolei australijski premier Malcolm Turnbull oznajmił, że „byłoby świetnie” mieć USA z powrotem w układzie, ale wątpi, że tak się stanie. „Z pewnością nie spodziewamy się tego” – oświadczył dziennikarzom w Adelaide.

Partnerstwo Transpacyficzne (TPP), czyli wielostronna umowa handlowa dla Azji i Pacyfiku, w oryginalnej wersji została podpisana przez 12 krajów w lutym 2016 r. Jednak gdy w styczniu 2017 roku z umowy wycofały się USA, pozostałe jedenaście krajów powróciło do rozmów. W listopadzie ubiegłego roku uzgodniono podstawowe elementy nowej umowy bez udziału USA, przemianowanej na Kompleksowe i Progresywne Partnerstwo Transpacyficzne (Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership, CPTPP) lub TPP-11.

Trump, który sprzeciwiał się wielostronnym paktom handlowym w swojej kampanii wyborczej w 2016 roku krytykował TPP jako „okropne porozumienie” i wycofał USA z układu na początku 2017 r. Argumentował to m.in. tym, że dwustronne umowy oferują lepsze warunki dla amerykańskich przedsiębiorstw i pracowników. Nawet przed oficjalnym wycofaniem się z umowy przystąpienie do tego układu przez USA było mało prawdopodobne z powodu opozycji w amerykańskim Kongresie – wskazuje Reuters. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2095838039 views

REKLAMA

REKLAMA

2095838273 views

REKLAMA

2097634671 views

REKLAMA

2095838424 views

REKLAMA

2095838525 views

REKLAMA

2095838636 views