REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump na konferencji republikanów nakłania polityków do działania

Trump na konferencji republikanów nakłania polityków do działania

-

Donald Trump fot.Olivier Douliery/Pool/EPA
Donald Trump fot.Olivier Douliery/Pool/EPA

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nakłaniał w czwartek polityków Partii Republikańskiej do szybkiego działania ws. jego planów dotyczących m.in. budowy muru na granicy z Meksykiem, zmian w systemie podatkowym i zniesienia zapisów Obamacare.

REKLAMA

2147483647 clicks

Trump przebywa w Filadelfii, gdzie trwa trzydniowa konferencja republikanów. Podczas spotkania członkowie partii mają porozumieć się ws. planów legislacyjnych ugrupowania, którego członkowie, po raz pierwszy od dekady, kontrolują Biały Dom, Senat i Izbę Reprezentantów.
“Ten Kongres będzie najbardziej zapracowanym parlamentem od dziesięcioleci, może nawet w historii. (…) Koniec z polityką gadania i nicnierobienia. Musimy działać” – mówił Trump republikanom.

Odnosząc się do decyzji prezydenta Meksyku Enrique Pena Nieto o odwołaniu wizyty w USA, Trump ocenił, że byłaby ona i tak “bezowocna”, jeśli Meksyk nie zgodzi się traktować USA “z szacunkiem”. “Zgodziliśmy się z prezydentem Meksyku, że odwołamy przyszłotygodniowe spotkanie. (…) Jeżeli Meksyk nie zacznie nas traktować sprawiedliwie, z szacunkiem, takie spotkanie będzie bezowocne. Ja chcę obrać inną drogę” – mówił amerykański prezydent.

Dzień wcześniej Trump podpisał dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem. Budowa muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów z Meksyku, była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent głosi, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty. Na to nie godzi się prezydent Meksyku.

Podczas konferencji prasowej spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan zapewniał dziennikarzy, że mimo doniesień prasowych o podziałach na linii partia – prezydent republikanie idą ręka w rękę z Białym Domem. “Jesteśmy po tej samej stronie co Biały Dom. (…) To będzie niekonwencjonalna prezydentura. Myślę, że już zdajecie sobie z tego sprawę” – mówił Ryan do dziennikarzy. “Wydaje mi się, że zobaczymy wiele niekonwencjonalnych działań, takich jak tweety itp. Myślę, że jest to coś, do czego musimy się przyzwyczaić” – dodał Ryan.

Przechodząc do planów legislacyjnych, spiker Izby Reprezentantów poinformował, że republikanie codziennie pracują z administracją Trumpa, “aby wypracować plan bardzo wyraźnych i agresywnych działań, by spełnić obietnice z kampanii”. Wśród nich jest rezygnacja z Obamacare oraz zmiana systemu podatkowego. (PAP)

REKLAMA

2131795261 views

REKLAMA

REKLAMA

2131795276 views

REKLAMA

REKLAMA

2133591596 views

REKLAMA

2131795286 views

REKLAMA

2131795289 views

REKLAMA

2131795293 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek