REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump: jestem pewien, że strąciliśmy irańskiego drona

Trump: jestem pewien, że strąciliśmy irańskiego drona

-

Jestem pewien, że wojsko USA strąciło w czwartek irańskiego drona w cieśnienie Ormuz – oświadczył w piątek w Białym Domu prezydent Donald Trump. Jak dodał, Stany Zjednoczone gotowe są odpowiedzieć na inne prowokacje ze strony władz w Teheranie.

Wcześniej wiceszef irańskiego MSZ-u Abbas Aragczi sugerował, że okręt wojskowy USA strącił w cieśninie Ormuz nie irańskiego, lecz własnego drona. Strona irańska utrzymuje – wbrew deklaracjom Trumpa – że nie straciła w czwartek żadnego drona.

REKLAMA

Irańska telewizja państwowa pokazała film z drona, którego data nagrania jest późniejsza niż deklaracja Amerykanów o jego strąceniu. Ma to udowadniać, że nie został on zestrzelony przez okręt USA.

W czwartek prezydent Trump ogłosił, że amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił w cieśninie Ormuz irańskiego drona, który zbliżył się do niego na odległość niecałego kilometra. Nie sprecyzował w jaki sposób miało dojść do strącenia.

Jednocześnie wezwał inne kraje do ochrony swoich statków. Pentagon oświadczył z kolei, że amerykański okręt strącając irańskiego drona “podjął działania obronne”.

Kilka godzin przed czwartkowym oświadczeniem Trumpa amerykański Departament Stanu wezwał Iran do natychmiastowego uwolnienia przejętego w Zatoce Perskiej przez siły Gwardii Rewolucyjnej tankowca wraz z jego załogą.

Irańska telewizja państwowa opublikowała w czwartek film pokazujący przechwycony przez siły Strażników Rewolucji tankowiec. Statek ten to Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zaginął on w regionie cieśninie Ormuz w weekend.

Waszyngton oskarża Iran i wspieranych przez to państwo bojowników o atakowanie na wodach Zatoki Perskiej statków, w tym tankowców przewożących ropę naftową. Teheran od dawna grozi zablokowaniem cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest prawie 1/5 światowych dostaw tego surowca, jeśli nie uzyska możliwości eksportowania własnej ropy.

Administracja prezydenta Trumpa chce poprzez zablokowanie eksportu irańskiej ropy zmusić Teheran do renegocjowania porozumienia dotyczącego jego programu nuklearnego.(PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2122669366 views

REKLAMA

REKLAMA

2122669383 views

REKLAMA

REKLAMA

2124465703 views

REKLAMA

2122669393 views

REKLAMA

2122669399 views

REKLAMA

2122669403 views