REKLAMA

2118796022 views

REKLAMA

2118796021 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrump: budynki instytucji federalnych mają być "piękne"

Trump: budynki instytucji federalnych mają być “piękne”

-

Prezydent Donald Trump zarządził w poniedziałek, że nowopowstające budynki federalne w całym kraju mają być “piękne” i najlepiej, żeby były budowane w “klasycznym stylu greckim, rzymskim lub podobnym”.

Do wydania takiego rozporządzenia wykonawczego skłoniła prezydenta Trumpa konstatacja, że “z ograniczoną liczbą wyjątków, takich jak gmach administracji federalnej i sąd w Tuscaloosa (Alabama) oraz sąd federalny w Corpus Christi (Teksas), rząd w dużej mierze zaprzestał budowy pięknych budynków. W Waszyngtonie architektura federalna stała się niezharmonizowaną mieszanką klasycznych i modernistycznych projektów”.

REKLAMA

Jak czytamy w dokumencie dostępnym na stronie Białego Domu, społeczeństwa od dawna zdawały sobie sprawę ze znaczenia architektonicznego piękna budynków użyteczności publicznej.

“Starożytne greckie i rzymskie budowle były zaprojektowane tak, aby były solidne i użyteczne, upiększały przestrzeń i budziły dumę obywatelską. Przez całe średniowiecze i renesans architektura publiczna służyła tym celom” – podkreśla rozporządzenie.

Zawiera ono też jednoznacznie negatywną ocenę polityki rządowej ostatnich dziesięcioleci w tej dziedzinie. Administracja wybierała “projekty wybitnych architektów, nie uwzględniając lokalnego wkładu lub regionalnych preferencji estetycznych. Wynikająca z tego federalna architektura czasami imponuje elicie architektów, ale nie Amerykanom, którym budynki mają służyć”.

Jakie zatem mają być nowe gmachy urzędów i instytucji? “Nowe projekty (…) powinny, upiększać przestrzeń publiczną, inspirować ludzki duch, uszlachetniać Stany Zjednoczone, wzbudzać szacunek wśród ogółu społeczeństwa i, w stosownych przypadkach, szanować dziedzictwo architektoniczne regionu” – zalecił Donald Trump, który sam – zanim został prezydentem USA w 2017 roku – był krezusem na rynku nieruchomości.

Rozporządzenie wyjaśnia, że architektura klasyczna spełnienia te kryteria projektowe i doskonale zaspokaja dzisiejsze wymagania funkcjonalne i technicznych. “Należy zachęcać do jej stosowania, a nie zniechęcać. (…) Nie wyklucza to stosowania większości innych stylów architektonicznych, tam gdzie jest to właściwe. Należy jednak zadbać o to, aby wszystkie projekty budynków federalnych budziły szacunek opinii publicznej ze względu na ich piękno i wizualne ucieleśnienie ideałów Ameryki” – zastrzega. Jako konkretny przykład takiego gmachu podaje Biały Dom.

Zarządzenie – zatytułowane “Promowanie pięknej federalnej architektury obywatelskiej”, powołuje też radę ekspertów, która ma doradzać prezydentom w sprawie przyszłych budynków federalnych. (PAP)

REKLAMA

2118034657 views

REKLAMA

2118034793 views

REKLAMA

REKLAMA

2119831152 views

REKLAMA

2118034879 views

REKLAMA

2118034951 views

REKLAMA

2118035017 views