REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTropikalna burza Henri pozbawiła prądu setki tysięcy ludzi

Tropikalna burza Henri pozbawiła prądu setki tysięcy ludzi

-

Huragan Henri, który osłabł stając się burzą tropikalną, pozbawił w niedzielę dostaw elektryczności setki tysięcy ludzi na obszarze od New Jersey do Maine. Odwołano setki lotów.

Henri przesuwając się w głąb lądu osłabł w niedzielę po południu. Kiedy dotarł do południowo-zachodniej części stanu Rhode Island towarzyszyły mu ulewne deszcze i wiatr z prędkością ok. 40 mil na godz. Huragan przeradza się w burzę tropikalną, kiedy prędkość wiatru spada poniżej ok. 75 mil na godz.

REKLAMA

“Lokalne władze wzywały ludzi do opuszczenia plażowych miasteczek, ponieważ fale sztormowe wciąż zagrażają wschodniej części Long Island i południowej Nowej Anglii. (…) W niedzielę na obszarze New Jersey do Maine 140 tys. klientów zakładów energetycznych pozostawało bez prądu, choć niektórym przywrócono dostawy” – podał “New York Times”.

Zgodnie z prognozami Krajowego Centrum Huraganów w niedzielę wieczorem czasu lokalnego Henri miał jeszcze bardziej osłabnąć. Ulewne deszcze i silne wiatry mogą się jednak utrzymać do poniedziałku.

Jak poinformował “NYT”, w sobotę, jeszcze przed nadejściem Henry’ego, w nowojorskim Central Parku spadła rekordowa ilość deszczu – 4,5 cala. Sparaliżowany został transport kolejowy na Long Island i w południowej Nowej Anglii. Przerwano zapowiadany od miesięcy z wielką pompą nowojorski koncert w Central Parku.

W niedzielę na nowojorskich lotniskach odwołano setki lotów. W stanach Nowy Jork i New Jersey pozalewane zostały drogi.

“Strażacy i policja w Newark uratowali 86 osób, w tym 16 dzieci, po tym jak powódź zalała wiele pojazdów” – pisał nowojorski dziennik, powołując się na Departament Bezpieczeństwa Publicznego w Newark.

W niedzielę po południu prezydent Joe Biden powiedział, że zatwierdził deklaracje o stanie wyjątkowym w Rhode Island, Connecticut i Nowym Jorku.

“Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc tym stanom” – zapewniał prezydent, dodając, że Federalna Agencja ds. Zarządzania Kryzysowego (FEMA) była już w regionie i jest przygotowana do wsparcia przy usuwaniu zniszczeń.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2119090001 views

REKLAMA

2119090094 views

REKLAMA

REKLAMA

2120886448 views

REKLAMA

2119090164 views

REKLAMA

2119090223 views

REKLAMA

2119090268 views