REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Tłum klęka i podnosi ręce do góry przed Białym Domem

Tłum klęka i podnosi ręce do góry przed Białym Domem

-

Przed Białym Domem we wtorek w dalszym ciągu trwają protesty przeciwko brutalności policji. Demonstrujący w antyrasistowskim geście klękają na jedno kolano lub podnoszą ręce do góry z okrzykiem: “Nie strzelać”. Niektórzy mają maseczki z napisem: “Nie mogę oddychać”.

Przed siedzibą prezydenta USA zgromadziło się około 1000 osób. Dostęp do parku Lafayette’a ogrodzono wysokim na ponad dwa metry płotem. W okolicy niemal wszystkie okna zabite są deskami; sklepy są zamknięte.

Tłum, głównie młodych ludzi, wznosi antyprezydenckie i antypolicyjne hasła. Demonstranci wzywają funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa po drugiej stronie ogrodzenia, by przeszli na ich stronę. “Ochraniajcie nas tak jak ochraniacie rurociągi z ropą” – wołał jeden z nich.

REKLAMA

W antyrasistowskim geście tłum klęka. Zapoczątkował go zawodnik futbolu amerykańskiego Collin Kaepernick, który podczas przedmeczowych hymnów w ramach sprzeciwu wobec rasizmu i brutalności policji klękał na jedno kolano. Gest ten nabrał jeszcze większej symboliki po śmierci George’a Floyda, który zmarł wskutek przyduszenia przez policjanta kolanem.

Protestujący podnoszą też ręce do góry, wznosząc okrzyk: “Nie strzelać”.

Niektórzy z demonstrujących mają maseczki z napisem: “Nie mogę oddychać”. Na miejscu można je kupić za 20 USD. Te słowa, wypowiedziane przez pododuszanego Floyda, stały się jednym z głównych haseł ogólnonarodowego protestu.

Po poniedziałkowej deklaracji Trumpa o zmobilizowaniu wojska siły bezpieczeństwa wymogły w nocy z poniedziałku na wtorek godzinę policyjną, zaprowadzając spokój na ulicach w centrum amerykańskiej stolicy.

W Waszyngtonie od godz. 19 (1 w nocy w środę w Polsce) ponownie zacznie obowiązywać godzina policyjna. Będzie to trzecia z kolei noc z takim rozporządzeniem.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)
fot. JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

Poprzedni artykułGubernator odpowiada prezydentowi
Następny artykułSplądrowane Uptown

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks