REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Tillerson: trzeba wielu kroków, by podjąć rozmowy z Koreą Płn.

Tillerson: trzeba wielu kroków, by podjąć rozmowy z Koreą Płn.

-

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w poniedziałek, że “trzeba jeszcze wielu kroków”, aby ustalić miejsce spotkania przywódców USA i Korei Płn. oraz zakres tematów, które zostaną poruszone. Dodał, że planowanie negocjacji jest na bardzo wczesnym etapie.

Tillerson, który rozmawiał z dziennikarzami w stolicy Nigerii, Abudży, powiedział również, że administracja USA nie dostała żadnych bezpośrednich sygnałów ani informacji od Pjongjangu, odkąd prezydent Donald Trump zgodził się spotkać z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

REKLAMA

Reuters zauważa, że sekretarz stanu nie wyjaśnił, na czym miałyby polegać kroki, jakie należy podjąć przed negocjacjami, i odmówił odpowiedzi na pytania o to, gdzie mogą się one odbyć. Powiedział natomiast, że “jest bardzo ważne, by rozmowy (na ten temat) były prowadzone po cichu”.

Wcześniej w poniedziałek minister finansów USA Steven Mnuchin oznajmił, że szczyt Trump – Kim pozwoli prezydentowi “zobaczyć, czy może zawrzeć umowę” z Koreą Północną.

Szef dyplomacji Japonii Taro Kono powiedział również w poniedziałek, że premier Japonii Shinzo Abe uda się w przyszłym miesiącu do USA, by omówić współpracę Waszyngtonu i Tokio podczas przygotowań do negocjacji z Koreą Północną.

Japonia i Korea Południowa zaapelowały też o utrzymanie silnych nacisków na Pjongjang do chwili podjęcia przez reżim “konkretnych kroków mających na celu denuklearyzację”.

Trump ma się spotkać z Kimem do końca maja, a szczyt dwóch Korei ma się odbyć pod koniec kwietnia. Kim Dzong Un i Mun Dze In mają spotkać się w Panmundżomie, zwanym “wioską pokoju”, w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw. (PAP)

Na zdjęciu: Rex Tillerson
fot.DAI KUROKAWA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks