REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTelekonferencja prezydenta Bidena z przywódcami państw NATO i UE

Telekonferencja prezydenta Bidena z przywódcami państw NATO i UE

-

We wtorek odbyło się wirtualne spotkanie prezydenta Joe Bidena z przywódcami państw NATO i UE, w tym z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Tematem rozmów było wsparcie dla Ukrainy i sankcje przeciwko Rosji.

W trakcie telekonferencji prezydenta Joe Bidena z przywódcami państw NATO, UE i G7 zdałem krótką relację z ostatniej wizyty na Ukrainie oraz z rozmów z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Prezydent podkreślił potem na konferencji prasowej, że podczas spotkania zdał krótką relację ze swojej ostatniej wizyty na Ukrainie. “Z wizyty w Kijowie, ale nie tylko, bo to także Borodzianka, bo to także Irpień, bo to także ten moment, kiedy zapoznano nas z sytuacją i ze stanem wówczas prac ekshumacyjnych w Buczy” – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że zdał też relację z rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. “Byliśmy ja i prezydenci państw bałtyckich ostatnimi liderami, którzy bezpośrednio rozmawiali z prezydentem Zełenskim twarzą w twarz, nie za pośrednictwem linii telefonicznych, czy połączenia internetowego” – zaznaczył prezydent.

“Chcę podkreślić jedno: ocena tej sytuacji wśród uczestników dzisiejszego spotkania, z prezydentem Bidenem na czele, jest absolutnie jednoznaczna: wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, że Ukraina potrzebuje wsparcia” – oświadczył Duda.

Dodał, że “jest bardzo poważna determinacja ze strony przywódców światowych, żeby zbrodnie wojenne na Ukrainie zostały rozliczone w sposób zdecydowany i jednoznaczny”. Podkreślił, że chodzi o pociągnięcie do odpowiedzialności także żołnierzy i oficerów rosyjskich.

Relacjonował, że “podczas spotkania padły mocne słowa o tym, że nie wolno dopuścić do tego, żeby Rosja wygrała tę wojnę”. “Jeżeli Rosja odniesie zwycięstwo to będzie atakowała dalej. Absolutnie nie zaspokoi się tym co zdobyła na Ukrainie, nie zaspokoi swoich imperialnych ambicji i będzie atakowała prawdopodobnie kolejne kraje” – mówił.

“Wszyscy wyrażali absolutną aprobatę dla inicjatywy prezydenta Joe Bidena, jeśli chodzi o zwołanie tego spotkania, wszyscy zabrali głos” – podkreślił Duda.

Jak przekazał Biały Dom, w rozmowach – oprócz Bidena i Dudy – brał udział premier Kanady Justin Trudeau, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Japonii Fumio Kishida, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. (PAP)

REKLAMA

2105388186 views

REKLAMA

2105388419 views

REKLAMA

2107184811 views

REKLAMA

2105388562 views

REKLAMA

2105388662 views

REKLAMA

2105388771 views