REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Teledysk polonijnych muzyków „Pokój ludziom wszem” na Boże Narodzenie

Teledysk polonijnych muzyków „Pokój ludziom wszem” na Boże Narodzenie

-

Kolędy wypełniły świąteczne nagranie polonijnych i polskich artystów na teledysku, który zostanie zaprezentowany polsko-amerykańskiej społeczności w okresie Bożego Narodzenia. Projekt, który powstał z inicjatywy konsulatu RP w Nowym Jorku, nazwany został „Pokój ludziom wszem”.

Na blisko 10-minutowym filmie swój kunszt prezentuje ok. 20 artystów. Program obejmuje śpiewaną po polsku i angielsku, rozpoznawalną na całym świecie kolędę „Cicha noc”, od której fragmentu pochodzi tytuł, oraz amerykańską piosenkę „Rocking Around the Christmas Tree”. Jego zwieńczenie stanowi śpiewana i recytowana kolęda „Bóg się rodzi”.

REKLAMA

2147483647 clicks

„Ponieważ mam sam w życiorysie epizod muzyczny, uczyłem się przez wiele lat grać na fortepianie i organach, pomyślałem, że można by powrócić do tych korzeni i zaprosić do wspólnego projektu szerokie spektrum muzyków. (…) Zwróciliśmy się do nich, żeby wykonać składankę polskich i amerykańskich kolęd i nagrać to w formie przesłania na wideo” – wyjaśnił PAP jeden w wykonawców, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Podkreślił, że „Bóg się rodzi” zamyka kolędowy zestaw ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej zwrotki. Odwołuje się ona, zauważył, do nadziei, że kolejne miesiące i lata będą lepsze.

„Wiele osób prawdopodobnie spędzi święta samotnie ze względu na koronawirusa. Pragnęlibyśmy trafić do ich serc, nawiązać duchową łączność z naszymi najbliższymi, (…) a także wysłać sygnał, że konsulat jest miejscem jednoczącym Polonię” – dodał Kubicki.

Konsulat wystąpił zarazem z prośbą do Polonii o nadsyłanie zdjęć bożonarodzeniowych z poprzednich lat. Podobnie jak teledysk będą publikowane w okresie świątecznym w mediach społecznościowych nowojorskiej placówki RP.

„Projekt jest ważnym wydarzeniem, ponieważ zbliżamy się do najważniejszych w naszym kalendarzu i w naszym życiu świąt Bożego Narodzenia. Dlatego razem z innymi kolędnikami biorę w tym udział” – uzasadniał PAP Stan Borys.

Podkreślił wagę, zwłaszcza w obecnych czasach, słów „Bóg się rodzi, moc truchleje” w kolędzie, którą częściowo śpiewa, a częściowo recytuje. Zaznaczył, że we fragmencie „Podnieś rączkę, Boże dziecię, błogosław ojczyznę miłą” zmienił ostatnie słowa.

„Ojczyzna jest miła, ale pozwoliłem sobie to zmienić na +ojczyznę naszą+. Musi być jeszcze nasza z błogosławieństwem Dziecięcia Bożonarodzeniowego” – tłumaczył Borys.

Krzysztof Medyna uznał projekt za dobrą ideę także dlatego, że zgromadził tak wielu różnych artystów, a Jakub Polaczyk wymyślił ciekawy aranż kolęd.

„Klasyczni pieśniarze i instrumentaliści, a także rockowi gitarzyści oraz folkowi i popowi wokaliści zapewnili nagraniu wysoki poziom” – ocenił w rozmowie z PAP saksofonista.

W nagraniu wzięli poza tym m.in. udział skrzypaczka Kinga Augustyn, gitarzysta Tomaczek Bednarek, bas Wojciech Bukalski, wokalista Dawid Czajka oraz jazzmanka Małgorzata Staniszewska.

Menedżer projektu Grzegorz Fryc, szef Gram-X Promotion, zwrócił uwagę, że tytuł „Pokój ludziom wszem” nawiązuje do tak potrzebnej zwłaszcza w obecnych burzliwych czasach zgody, jedności i pokoju.

„Cieszę się, że artyści o różnych poglądach, przekonaniach i stylach muzycznych potrafili się zjednoczyć i wspólnie stworzyć ten piękny projekt” – podsumował Fryc.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2131662890 views

REKLAMA

REKLAMA

2131662905 views

REKLAMA

REKLAMA

2133459225 views

REKLAMA

2131662915 views

REKLAMA

2131662918 views

REKLAMA

2131662922 views