REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTalibowie twierdzą, że amerykański sierżant był dobrze traktowany

Talibowie twierdzą, że amerykański sierżant był dobrze traktowany

-

Afgańscy talibowie twierdzą, że amerykańskie sierżant Bowe Bergdahl był dobrze traktowany, zanim po pięciu latach niewoli został przekazany Amerykanom. Mógł nawet grać w piłkę z osobami go przetrzymującymi – powiedział AP rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. 

Kadr z nagrania przedstawiający uwolnienie Bowe Bergdahl'a fot.Intelcenter/Handout/PAP/EPA
Kadr z nagrania przedstawiający uwolnienie Bowe Bergdahl’a fot.Intelcenter/Handout/PAP/EPA

W rozmowie telefonicznej rzecznik Talibanu powiedział agencji AP, że Bergdahl dostawał świeże owoce i jedzenie, o jakie poprosił. „Możecie zapytać go w Ameryce o jego życie, gdy był przetrzymywany. Nie będzie narzekał” – powiedział Mudżahid.

REKLAMA

Dodał, że Amerykanin był przetrzymywany w wielu miejscach na terenie Afganistanu, ale nie sprecyzował, gdzie dokładnie.

Mudżahid poinformował, że Bergdahl mógł w ciągu tych pięciu lat grać w piłkę nożną. Pozwalano mu także na czytanie, w tym książek na temat islamu w języku angielskim.

Rzecznik talibów – jak pisze AP – nie był w stanie powiedzieć, czy talibowie grozili zabiciem Bergdahla, który obecnie przebywa w szpitalu wojskowym w Niemczech.

Sierżant Bergdahl, który był więziony w Afganistanie od 30 czerwca 2009 roku, został uwolniony w sobotę w zamian za pięciu wysokiej rangi talibów z więzienia w Guantanamo, uznawanych za wciąż niebezpiecznych. Wszyscy byli zaklasyfikowani przez Pentagon do grupy „wysokiego ryzyka”. Obecnie przebywają oni w Katarze.

Berghdal był jedynym amerykańskim jeńcem przetrzymywanym w Afganistanie. Jego uwolnienie zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru, który był mediatorem w rozmowach między Waszyngtonem a talibami.

Wymiana jeńców została skrytykowana w USA przez polityków republikańskich, którzy zarzucili administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami i ostrzegli, że uwolnieni talibowie prawdopodobnie powrócą do walki. Ponadto Republikanie oskarżyli prezydenta Baracka Obamę o złamanie prawa, gdyż nie skonsultował decyzji o wymianie więźniów z Kongresem.

Administracja waszyngtońska tłumaczyła, że z powodu pogarszającego się stanu zdrowia sierżanta konieczne było szybkie działanie, co uniemożliwiło wcześniejsze ujawnienie informacji o wymianie jeńców.(PAP)

REKLAMA

2102919999 views

REKLAMA

2102920232 views

REKLAMA

2104716624 views

REKLAMA

2102920375 views

REKLAMA

2102920475 views

REKLAMA

2102920584 views