REKLAMA

2126644461 views

REKLAMA

2126644457 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSztab Trumpa próbuje łagodzić skutki tekstu o niepłaceniu podatków

Sztab Trumpa próbuje łagodzić skutki tekstu o niepłaceniu podatków

-

Sztab wyborczy Donalda Trumpa spędził niedzielę na łagodzeniu skutków artykułu o niepłaceniu przez niego podatków federalnych przez 18 lat – podał dziennik “USA Today”. Sprawę uników podatkowych kandydata republikanów na prezydenta ujawnił “New York Times”.

„Trump jest geniuszem. Wszyscy odpisują swoje straty od podatków” – powiedział w niedzielę w telewizji NBC News doradca Trumpa, Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku.

REKLAMA

Popierający Trumpa gubernator New Jersey Chris Christie powiedział w niedzielę w programie Fox News Sunday, że Trump “nie musi przepraszać za stosowanie się do prawa”.

Sztab kampanii Trumpa nie zakwestionował faktów podanych przez „NYT”, tylko w wydanym oświadczeniu podkreślił, kandydat nie zrobił nic nielegalnego.

„Pan Trump jest wysoce wykwalifikowanym biznesmanem, który ma zobowiązania wobec swego przedsiębiorstwa, rodziny i pracowników, żeby nie płacić więcej podatków, niż to jest wymagane przez prawo” – stwierdza oświadczenie.

Zaznaczono w nim także, że rewelacje „NYT” dotyczą tylko podatków federalnych. Stwierdzono w nim również, że dziennik wszedł w posiadanie rozliczeń podatkowych Trumpa „nielegalnie”.

„Pan Trump zapłacił setki milionów dolarów w podatkach od nieruchomości, od sprzedaży, w podatkach stanowych i podatkach płaconych za jego pracowników (część składek na ich ubezpieczenia emerytalne i zdrowotne)” – czytamy w oświadczeniu.

Trump mógł uniknąć płacenia podatków federalnych przez 18 lat dzięki zadeklarowaniu w zeznaniach podatkowych strat, jakie poniosły jego przedsiębiorstwa. W istocie nie naruszył w ten sposób prawa.

Nie wiadomo na razie, jak wpłynie to na poparcie dla republikańskiego kandydata w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Straty finansowe w biznesie, tzw. net operating losses (straty operacyjne netto), umożliwiają przedsiębiorcy w USA odpisanie ich od podstawy rozliczenia osobistych podatków dochodowych i rozłożenie całej kwoty strat na następne lata.

Na początku lat 90. Trump poniósł straty w łącznej wysokości 916 milionów dolarów wskutek błędów w prowadzeniu trzech kasyn w Atlantic City, bankructwa swoich linii lotniczych i spadku wartości luksusowego hotelu Plaza na Manhattanie w Nowym Jorku. Straty zostały zadeklarowane w zeznaniach podatkowych złożonych w 1995 roku.

“NYT” zamieścił kopię pierwszej strony z zeznań podatkowych z 1995 roku, gdzie widnieje nazwisko miliardera i jego ówczesnej żony Marli Maples oraz wspomniana kwota 916 mln dolarów.

Sztab kampanii kandydatki demokratów Hillary Clinton podchwycił temat do ataku na republikańskiego kandydata.

„Raport ten (z “NYT”) odsłania kolosalne rozmiary biznesowych porażek Donalda Trumpa i fakt, jak długo mógł on unikać płacenia jakichkolwiek podatków federalnych. W ciągu roku Trump tracił prawie miliard dolarów. Oszukiwał drobny biznes, zwalniał pracowników i porzucał ciężko pracujące społeczności. Unikał płacenia podatków przez prawie dwie dekady, podczas gdy dziesiątki milionów pracujących rodzin płaciło swoje” – stwierdza oświadczenie kampanii Clinton, ogłoszone przez jej przewodniczącego Roby’ego Mooka.

W czasie niedawnej debaty telewizyjnej Clinton wypomniała Trumpowi, że odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych i powiedziała, że można w związku z tym przypuszczać, że jej oponent „w ogóle nie płacił podatków federalnych”. Trump zripostował: „To by oznaczało, że jestem inteligentny”.

Zdaniem komentatorów wcale nie jest pewne, czy cała sprawa poważnie zaszkodzi Trumpowi w wyborach. Telewizja CNN zwróciła uwagę, że konserwatyści – trzon elektoratu kandydata GOP – uważają, że podatki powinny być znacznie obniżone. Przeważa też przekonanie, że należy płacić tylko tyle, ile wymaga prawo.

Z drugiej strony, Trump stara się o poparcie także biedniejszych Amerykanów, którzy ucierpieli wskutek ubocznych skutków globalizacji i ostatniego kryzysu. Do nich może przemówić krytyka kandydata Republikanów jako bezdusznego, cynicznego miliardera bogacącego się kosztem ludzi pracy. 62 procent społeczeństwa uważa też, że kandydaci na prezydenta powinni ujawniać swoje rozliczenia podatkowe.

Rewelacje o skali strat biznesowych Trumpa – jak się podkreśla – podważają także jego autoreklamę jako wybitnego przedsiębiorcy.

Były rywal Clinton do nominacji prezydenckiej, senator Bernie Sanders, powiedział, że rewelacje o odpisach podatkowych Trumpa pokazują, dlaczego Amerykanie „są wściekli na system”. „Mamy spaczony, skorumpowany system podatkowy w naszym kraju” – powiedział senator.

W oświadczeniu sztabu kampanii Trumpa dodano także: „Pan Trump zna kodeks podatkowy lepiej niż ktokolwiek, kto ubiegał się o urząd prezydenta, i jest jedyną osobą, która wie, jak go naprawić”.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

fot.Joe Raedle/EPA

9 KOMENTARZE

 1. Co tam jakieś podatki.
  Gdy naczelna “Dziennika Związkowego” dostąpiła zaszczytu wywiadu z chamem Trumpem to uważała, że smoleński złom jest ważniejszy od podatków chama Trumpa.
  *
  Czyżby redaktor naczelna liczyła na udziały w zyskach ze sprzedaży milionów medalików i różańcy zrobionych ze “świętego aluminium”?

 2. Czlowieku odpowiedz mi tylko na jedno pytanie czy ty znasz osobiscie tego chama? Czy ten cham tobie osobiscie cos zrobil ? Bo jezeli nie a napewno nie to jestes czlowiekiem bez jakiejkolwiek inteligiencji! Ja tez tego Pana nie popieram i nie bede na niego glosowac ale to mozna wyrazic w inteligietnych slowach dlaczego .

 3. “Czlowieku odpowiedz mi tylko na jedno pytanie
  1/ czy ty znasz osobiscie tego chama?
  2/ Czy ten cham tobie osobiscie cos zrobil ?
  Bo jezeli nie a napewno nie to jestes czlowiekiem bez jakiejkolwiek inteligiencji!”
  *
  @wojtek, najpierw naucz się liczyć do dwóch a potem bierz się za ocenianie cudzej inteligencji.
  *
  A jak już się pośmialiśmy to odpowiem na twoje pytania, liczykrupo.
  1/ Nie znam Trumpa.
  2/ Tak, czuję się osobiście obrażony chamskimi wypowiedziami Trumpa na temat imigrantów oraz na temat kobiet. Kiedyś mężczyźni czuli się w obowiążku dać w mordę chamowi, który obraża kobiety. Ty się czujesz? Po tobie to spływa jak woda po kaczce?
  A może ty też masz psią mordę?
  Krew tobie nie wypływa z wherever?
  A może nie jesteś młodą i piękną dupą?
  *
  Poszukaj sobie wszystkich chamskich wypowiedzi Trumpa o i do kobiet.
  Poszukaj sobie to, co mówił o imigrantach. Jeśli myślisz, że Trump miał na myśli tylko Meksykanów lub tylko muzułmanów to przypomnij sobie antyimigracyjne prawa z lat 20-tych XX wieku. Jako Polak byłbyś wtedy uważany za imbecyla, za niepożądany materiał ludzki, zaniżający inteligencję mieszkańców USA. Ludzie tacy jak Trump oraz jego zwolennicy dalej myślą tak samo.
  Czołgosz zabił prezydenta.
  Kaczynski to Unabomber.
  Ty jesteś podobny – według niego i jego kumpli, a w najlepszym razie jesteś durny ale robotny chłop ze wsi. Dobry do dźwigania cegieł i tubajforów.
  Gratulacje.

  • Po raz kolejny okazało się, że napotkanie zwolennika Trumpa o nawet infinitezymalnych śladach inteligencji jest niemożliwością.

  • Trump jest chamem ,prostakiem i typem cwaniaczka co próbuje oszukać wszystkich to fakt ale nie zmienię swojego zdania na temat sprowadzania muzułmańskich uchodżców do jakiegokolwiek cywilizowanego państwa (doskonale znamy doświadczenia Europy i Skandynawii oraz problemy z przestępczością z jakimi się teraz borykają ).Nie wolno pod płaszczykiem empatii i pomocy sprowadzać realnego niebezpieczeństwa do własnego domu niczym konia trojańskiego.Pomagajmy ,jak najbardziej ale tam na miejscu .Niech wreszcie ruszy jakaś akcja militarna ,która będzie miała szanse powodzenia a na miejscu niech zorganizuje się pomoc humanitarną i obozy w bezpiecznych miejscach.

REKLAMA

2120975287 views

REKLAMA

REKLAMA

2120975317 views

REKLAMA

REKLAMA

2122771639 views

REKLAMA

2120975330 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120975340 views

REKLAMA

2120975345 views