REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzokująca porażka Erica Cantora w Wirginii

Szokująca porażka Erica Cantora w Wirginii

-

Lider republikańskiej większości  w Izbie Reprezentantów Eric Cantor poniósł dotkliwą porażkę w prawyborach w Wirginii. Była to osobista klęska ustawodawcy, którego ambicje sięgały Białego Domu. Zwycięzcą został kandydat Tea Party, profesor ekonomii w Randolph-Macon College, nowicjusz polityczny Dave Brat.  

Eric Cantor fot.United States House of Representatives/Wikipedia
Eric Cantor fot.United States House of Representatives/Wikipedia

Wynik głosowania był poważnym szokiem. Spodziewano się bowiem łatwego zwycięstwa Cantora na ósmą kadencję w Izbie Niższej Kongresu, tym bardziej, że dysponował blisko 30-krotnie większymi funduszami niż Brat, który miał w kasie wyborczej zaledwie 200 tys. dolarów. Zwycięstwo profesora przeczy przekonaniu, że wygrywa ten, kto ma więcej pieniędzy. Okazało się, że wyborcy nadal mają wiele do powiedzenia, pod warunkiem, że pójdą do urn wyborczych.

REKLAMA

Pomylili się obserwatorzy polityczni, którzy na podstawie sondażu przeprowadzonego na zamówienie „Daily Caller” dawali Cantorowi 13 proc. przewagę nad rywalem.  Według obliczeń personelu kampanii wyborczej kongresman miał zdobyć 34 proc. głosów więcej od profesora.

Przypuszcza się, iż jedną z przyczyn jego porażki było poparcie dla  reformy imigracyjnej, choć nie wszyscy zgadzają  się z tą opinią. Twierdzą, że Cantor przegrał, ponieważ nie zajmował się sprawami ważnymi dla ludzi, których reprezentował, lecz większość czasu poświęcał kombinacjom, jak zostać marszałkiem Izby Reprezentantów. Ponadto konserwatywni wyborcy z Wirginii byli zawiedzeni niespełnieniem obietnic dotyczących obalenia reformy medycznej prezydenta Obamy, którą straszył od lat.

Za kandydaturą Cantora opowiadały się takie organizacje jak Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie i Stowarzyszenie Agentów Nieruchomości. Brata popierali przedstawiciele prawicy, w tym gospodyni programu radiowego Laura Ingraham, często zapraszana do dyskusji w Fox News.

Przegrana Cantora nie znaczy, że Tea Party pokonuje republikański establishement. We wtorkowych prawyborach senator Lindsey Graham z Karoliny Południowej pokonał kilku „herbacianych” kandydatów. W listopadowych wyborach zmierzy się z demokratą Bradem Hutto.

Wtorkowe prawybory są świadectwem, że wyborcy nadal mają wiele do powiedzenia, nawet jeśli nie mają pieniędzy. (CNN, NBC, HP − eg)  

 

REKLAMA

2107799459 views

REKLAMA

REKLAMA

2107799691 views

REKLAMA

2109596082 views

REKLAMA

2107799832 views

REKLAMA

2107799931 views

REKLAMA

2107800039 views