REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSześć kobiet pozwało Weinsteina do sądu za molestowanie

Sześć kobiet pozwało Weinsteina do sądu za molestowanie

-

Harvey Weinstein w  2016 r.  EPA-EFE/ANDREW GOMBERT / POOL

Sześć kobiet pozwało w środę amerykańskiego producenta filmowego Harveya Weinsteina do sądu federalnego w Nowym Jorku za molestowanie. Twierdzą, że działania producenta mające na celu utrzymanie w ukryciu jego umizgów równały się działalności mafijnej.

Powódki oskarżają producenta i jego studia filmowe o „przestępczość zorganizowaną” – podali w oświadczeniu prawnicy z kancelarii Hagens Berman. Mówią oni o „Przedsiębiorstwie Seksualnym Weinsteina”, jak nazywają firmy i ludzi współpracujących z producentem przy ukrywaniu lub tuszowaniu jego seksualnych napaści i molestowania kobiet.

REKLAMA

„Przedsiębiorstwo Seksualne Weinsteina” miało wielu uczestników, rozrastało się z biegiem czasu, ponieważ coraz trudniej było ukrywać postępowanie Weinsteina” – głosi pozew złożony przez adwokatów kancelarii Hagens Berman i The Armenta Law Firm, złożony w imieniu kilkuset aktorek i innych kobiet, które były ofiarami seksualnych apetytów producenta filmowego.

Adwokat Weinsteina odmówił komentarza.

Według pozwu aktorki i inne kobiety z branży filmowej były zwabiane na imprezy branżowe, do pokojów hotelowych, domu Weinsteina, na spotkania biurowe lub przesłuchania w związku z ewentualną rolą czy pod pretekstem omawiania projektu, w którym miały uczestniczyć.

Wśród powódek są: sekretarka planu i aktorka Louisette Geiss i aktorki Katherine Kendall, Zoe Brock, Sarah Ann Masse, Melissa Sagemiller oraz Nanette Klatt. Każda z nich publicznie przedstawiła swoją historię.

Podkreśliły one, że o działaniach Weinsteina wiedziało wiele osób: „Harvey Weinstein to drapieżnik. Wiedział to (jego brat) Bob, jego doradcy, wiedzieli adwokaci, wiedzieli prywatni detektywi, całe Hollywood to wiedziało”.

W mediach wystąpiło co najmniej 75 kobiet przedstawiających ze szczegółami niestosowne zachowanie wobec nich obecnie 65-letniego Weinsteina. Jego adwokaci odrzucają wszystkie oskarżenia o seksualne wykorzystanie kobiet, a zarzuty w tych sprawach nie zostały skierowane do sądu.

Weinstein został usunięty z założonej przez niego firmy filmowej po przełamaniu milczenia na temat jego zachowania, do czego doszło po artykułach z początku października w „New York Timesie” i „New Yorkerze”.

Pociągnęły one za sobą lawinę zarzutów o niewłaściwe zachowanie wobec kobiet pod adresem wielu prominentnych mężczyzn z branży rozrywkowej, biznesu, polityki i mediów. Oskarżenia doprowadziły do licznych zwolnień i śledztw. W miarę jak kolejne osoby upubliczniały swoje historie, inni dzielili się nimi w mediach społecznościowych, używając hasztagu #Metoo (ja też, mnie też).

Kancelaria Hagens Berman, zatrudniająca ponad 70 adwokatów, twierdzi, że opiera się w szczególności na artykule Ronana Farrowa opublikowanym 6 listopada na stronie internetowej magazynu „The New Yorker”, w którym opisano działania detektywów i pośredników rekrutowanych przez Weinsteina w celu oczernienia jego ofiar lub ich uciszenia. Chodziło o to, aby oskarżenia nigdy nie ujrzały światła dziennego.

Jest to już drugi pozew zbiorowy złożony przeciwko Weinsteinowi przez tę kancelarię, oskarżającą go w imieniu setek kobiet o seksualne molestowanie, od szykan po gwałt. Pierwszą skargę w imieniu anonimowej aktorki złożyła ona w połowie listopada w Los Angeles.

Weinstein zaprzeczył oskarżeniom i utrzymywał, że wszystkie akty odbyły się za przyzwoleniem partnerek.

Oprócz roszczeń cywilnych przeciwko Weinsteinowi toczą się dochodzenia policyjne w Los Angeles, Beverly Hills, Nowym Jorku i Londynie.(PAP)

REKLAMA

2114860968 views

REKLAMA

2114861200 views

REKLAMA

REKLAMA

2116657590 views

REKLAMA

2114861340 views

REKLAMA

2114861439 views

REKLAMA

2114861547 views