REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Szef wywiadu za dostarczeniem broni na Ukrainę

Szef wywiadu za dostarczeniem broni na Ukrainę

-

Dyrektor wywiadu USA James Clapper powiedział w poniedziałek, że jest za wysłaniem broni na Ukrainę, zaznaczył jednak, że decyzja należy do polityków, nie do niego. Dodał, że nie wie, kto zabił Borysa Niemcowa, ale nie wykluczył powiązań Kremla z tą zbrodnią.

“Opowiadam się za dostarczeniem Ukrainie broni defensywnej, głównie po to, by podnieść (ukraińskie) morale. Ale podkreślam, to moje prywatne zdanie. Ta kwestia jest przedmiotem dyskusji wśród politycznych decydentów” – powiedział Clapper, występując w waszyngtońskim think tanku Radę Stosunków Zagranicznych (CFR).

REKLAMA

Administracja USA od dłuższego czasu rozważa dostarczenie broni ukraińskim siłom rządowym, by pomóc im w walce ze wspieraną przez Rosję rebelią na wschodzie Ukrainy. Apelują o to do prezydenta Baracka Obamy kongresmeni z obu partii, za takim rozwiązaniem opowiada się też nowy szef Pentagonu Ashton Carter. Prezydent podkreśla, że ta możliwość zostanie rozważona, o ile porażką zakończą się wysiłki dyplomatyczne, by rozwiązać konflikt na Ukrainie.

“Pierwszym i najważniejszym celem polityki zagranicznej Rosji jest kontrolowanie przestrzeni byłego Związku Radzieckiego” – powiedział Clapper. Jednak pytany, czy obawia się, że Moskwa zagrozi też krajom bałtyckim, powiedział, że sytuacja tych państw jest diametralnie różna od sytuacji Ukrainy ze względu na ich członkostwo w NATO, które działa odstraszająco. “Nie oznacza to jednak, że Rosja nie będzie używać (wobec tych państw) miękkiej siły (tzw. soft power), np. w formie szpiegostwa czy propagandy informacyjnej” – powiedział.

Clapper był też pytany o śmierć zastrzelonego w piątek w Moskwie lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa, a także o ocenę tezy, że zabójstwo to zostało zlecone przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina lub jego sojuszników w Rosji.

“Taka teoria jest oczywista” – powiedział Clapper, przypominając, że w Rosji istnieje powiedzenie: “jeśli masz problem, pozbądź się człowieka, a pozbędziesz się problemu”. Przypomniał też, że pewne osoby na Kremlu sugerowały nawet, że za śmiercią Niemcowa stoją USA.

Clapper podkreślił, że USA nie wiedzą, kto popełnił zabójstwo. Historia pokazuje, że “być może nigdy się tego nie dowiemy”, ale “jestem pewien, że Putin osobiście będzie prowadził śledztwo” – dodał ironicznie.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: James Clapper  fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Koronakryzys a polisa na życie

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks