REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef wywiadu: nie wiem, co się stało podczas spotkania Trump-Putin

Szef wywiadu: nie wiem, co się stało podczas spotkania Trump-Putin

-

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA powiedział w czwartek, że “nie wie, co się stało” podczas niedawnej rozmowy prezydentów USA i Rosji. Myślę, że z czasem dowiemy się więcej – stwierdził Dan Coats na forum bezpieczeństwa w Aspen w stanie Kolorado.
Republikanie i demokraci w Kongresie USA szukają odpowiedzi, jakie porozumienia mógł osiągnąć Donald Trump z Władimirem Putinem podczas ich dwugodzinnego spotkania w poniedziałek w Helsinkach, w którym towarzyszyli im tylko tłumacze.
“Nie wiem, co się stało na tym spotkaniu” – przyznał w Aspen Coats, który od roku 2017 jako dyrektor Wywiadu Narodowego koordynuje pracę 17 agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych, w tym CIA i NSA.
“Myślę, że z biegiem czasu (…) dowiemy się więcej” – powiedział Coats.
W czwartek Trump napisał na Twitterze, że spotkanie z Putinem “było wielkim sukcesem”. Poinformował, że dyskutowali o wielu kwestiach, “włącznie z powstrzymaniem terroryzmu, bezpieczeństwem Izraela, proliferacją broni nuklearnej, cyberatakami, handlem, Ukrainą, pokojem na Bliskim Wschodzie, Koreą Północną i innymi”.
Władimir Putin zgodził się, że szczyt w Helsinkach zakończył się sukcesem i powiedział w czwartek, że “doprowadził do pewnych użytecznych porozumień”, nie podając jednak żadnych szczegółów.
Na forum w Aspen szef wywiadu amerykańskiego dowiedział się o decyzji Donalda Trumpa o zaproszeniu Putina na drugie spotkanie, do którego miałoby dojść jesienią w Białym Domu. “Ok, to będzie wyjątkowe” – stwierdził z uśmiechem Dan Coats, w przeszłości republikański senator ze stanu Indiana i zdecydowany krytyk rosyjskiej polityki.
Równieżn lider mniejszości demokratycznej w Senacie USA, Chuck Schumer wezwał prezydenta Donalda Trumpa, by wyjaśnił, o czym rozmawiał z Władimirem Putinem podczas ich spotkania “w cztery oczy” w Helsinkach, zanim ponownie spotka się z rosyjskim przywódcą.
“Dopóki nie dowiemy się, co się stało na tym dwugodzinnym spotkaniu w Helsinkach, prezydent nie powinien mieć więcej kontaktów osobistych z Putinem – w Stanach Zjednoczonych, Rosji czy gdziekolwiek indziej” – oświadczył Schumer.
Pierwsze spotkanie Trumpa z Putinem miało miejsce w poniedziałek w Helsinkach. Wystąpienie prezydenta USA po szczycie wywołało wiele kontrowersji.
Podczas konferencji prasowej, stojąc obok Putina, Trump powiedział, że nie widzi żadnego powodu, by wierzyć, że Rosja ingerowała w przebieg wyborów w 2016 roku na jego korzyść, wbrew wnioskom przedstawionym mu przez amerykański kontrwywiad. Podkreślił, że Putin “niezwykle mocno” odrzucał w poniedziałek te zarzuty. Pytany, komu wierzy w sprawie Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody, by wierzyć obu stronom.
Trump powiedział też, że Stany Zjednoczone i Rosja “dokonają wielkich rzeczy”.(PAP)

Na zdjęciu: Dan Coats fot.Jim Lo Scalzo/EPA-EFE/REX/Shutterstock

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2096986762 views

REKLAMA

REKLAMA

2096986995 views

REKLAMA

REKLAMA

2098783389 views

REKLAMA

2096987142 views

REKLAMA

2096987243 views

REKLAMA

2096987353 views