REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Pentagonu: zrobimy co konieczne, by bronić naszych żołnierzy w Iraku

Szef Pentagonu: zrobimy co konieczne, by bronić naszych żołnierzy w Iraku

-

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział w niedzielę, że władze USA „zrobią to, co konieczne”, by bronić swoich żołnierzy. Nie wykluczył przy tym uderzenia odwetowego na sprawców ataku na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której przebywają amerykańskie siły.

„Chcemy upewnić się, że wiemy kto za to odpowiada. Przesłanie dla tych, którzy zdecydowali się na taki atak, brzmi: spodziewajcie się, że zrobimy co konieczne, by się bronić” – powiedział Austin w wywiadzie dla telewizji ABC News.

REKLAMA

„Uderzymy – jeśli uznamy, że powinniśmy – w miejscu i czasie, który sami wybierzemy” – dodał emerytowany generał. Minister odniósł się w ten sposób do środowego ataku rakietowego na iracką bazę lotniczą Ain al-Asad, gdzie stacjonują wojska USA i sojuszniczych krajów. Na atak serca zmarł w czasie tego ostrzału amerykański cywilny pracownik kontraktowy.

Choć Austin powiedział, że dochodzenie w sprawie sprawców ataku nadal trwa, głównym podejrzanym są wspierane przez Iran szyickie bojówki Kataib Hezbollah. Milicja ta wcześniej była celem nalotu USA w odwecie za ostrzał bazy w Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu.

Pytany czy Waszyngton uprzedził Teheran, że odwet amerykański nie będzie oznaczał eskalacji, szef Pentagonu odparł, że Iran jest „w pełni zdolny do oceny uderzenia i działań USA”. „Wniosek, który powinni z tego wyciągnąć jest taki, że będziemy bronić naszych żołnierzy i odpowiemy z namysłem. Odpowiedź będzie odpowiednia” – zapewnił Austin. (PAP)

REKLAMA

2093142776 views

REKLAMA

2093143061 views

REKLAMA

2094939510 views

REKLAMA

2093143312 views

REKLAMA

2093143450 views

REKLAMA

2093143591 views