REKLAMA

2115428274 views

REKLAMA

2115428272 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Pentagonu w Kijowie wzywa Rosję do zakończenia wojny na Ukrainie

Szef Pentagonu w Kijowie wzywa Rosję do zakończenia wojny na Ukrainie

-

Minister obrony USA Lloyd Austin wezwał we wtorek w Kijowie Rosję do zakończenia wojny na Ukrainie. Podkreślił, że wojnę rozpoczęła Rosja i to ona jest przeszkodą na drodze pokojowego uregulowania konfliktu.

“Nasze stanowisko jest niezmienne. Potępiamy aneksję Krymu, wzywamy Rosję do zakończenia wojny na wschodzie Ukrainy, do zakończenia destabilizujących działań na Morzu Czarnym i wzdłuż granic z Ukrainą oraz do powstrzymania cyberataków na USA i naszych partnerów” – oświadczył Austin podczas konferencji prasowej z ukraińskim ministrem obrony Andrijem Taranem.

REKLAMA

“Mówmy otwarcie, Rosja rozpoczęła tę wojnę i Rosja jest przeszkodą na drodze pokojowego uregulowania” – dodał szef Pentagonu. Jak zapewnił, USA będą robić wszystko, by wspierać Ukrainę w rozwoju jej możliwości obronnych. Poinformował przy tym, że od 2014 roku USA przeznaczyły ponad 2,5 mld dolarów dla sił zbrojnych Ukrainy, dla obrony integralności terytorialnej tego kraju.

Austin zaznaczył, że żadna trzecia strona nie ma prawa weta w sprawie ukraińskich aspiracji wstąpienia do NATO, a Kijów ma prawo decydować o swojej przyszłości bez zewnętrznych ingerencji. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o stanowisko w tej sprawie Rosji, która oceniła przystąpienie Ukrainy do NATO jako “najgorszy scenariusz”.

Taran podkreślił, że Ukraina nie ma żadnych wątpliwości co do wsparcia ze strony USA i uznał, że porównywanie stosunków amerykańsko-ukraińskich i amerykańsko-afgańskich jest nieodpowiednie. Zaznaczył, że Ukraina oczekuje, iż USA nadal będą wspierać jej niepodległość, integralność terytorialną i będą powstrzymywać Rosję przed dalszą agresją.

To drugie spotkanie ministrów Austina i Tarana w ostatnim czasie; poprzednio rozmawiali we wrześniu w Waszyngtonie.

Szef Pentagonu rozpoczął w niedzielę podróż do Europy. Przed spotkaniem ministrów państw NATO odwiedza Gruzję, Ukrainę i Rumunię, by – jak przekazał resort obrony USA – zapewnić sojuszników i partnerów o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w obronę ich suwerenności w obliczu rosyjskiej destabilizacji. We wtorek Austin ma jeszcze spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

REKLAMA

2116671031 views

REKLAMA

REKLAMA

2116671230 views

REKLAMA

REKLAMA

2118467599 views

REKLAMA

2116671337 views

REKLAMA

2116671422 views

REKLAMA

2116671510 views