REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Pentagonu: Rosja jednym z pięciu globalnych wyzwań dla kraju

Szef Pentagonu: Rosja jednym z pięciu globalnych wyzwań dla kraju

-

fot.tpsdave/pixabay.com
fot.tpsdave/pixabay.com

Według amerykańskiego ministra obrony Asha Cartera Rosja jest jednym z pięciu strategicznych wyzwań o charakterze globalnym, na które odpowiedzieć musi jego resort, planując przyszłe wydatki i tworząc plany. Pozostałymi są: Chiny, Korea Płn., Iran i terroryzm.

„Obecnie sytuacja dotycząca bezpieczeństwa całkowicie się zmieniła od tej z ostatnich 25 lat i wymaga nowego sposobu inwestowania i działania” – powiedział Carter podczas wysłuchania przed senackim komitetem ds. sił zbrojnych, który zajmował się budżetem na rok fiskalny 2017. Jego słowa przytoczono w czwartkowym komunikacie zamieszczonym na stronach ministerstwa obrony USA.

REKLAMA

Szef Pentagonu tłumaczył, że strategiczne wyzwania, przed jakimi stają Stany Zjednoczone, wymagają nowych inwestycji, a także zwiększenia możliwości reagowania kraju. „Musimy mieć i mamy pewność, że każdy, kto wywoła z nami konflikt, będzie żałować tego kroku” – podkreślał Carter, zapewniając, że państwo musi być i jest przygotowane na „trudnego przeciwnika”. Zapowiedział również, że jego kraj przyjął „twarde i zrównoważone podejście do powstrzymywania rosyjskiej agresji” w Europie Wschodniej.

Jednocześnie określił Rosję i Chiny jako „najbardziej stresujących konkurentów”, którzy rozwinęli swoje systemy zbrojne i nadal prowadzą procesy modernizacyjne. Ich działania zagrażają amerykańskiej przewadze osiągniętej w pewnych obszarach – dodał.

Minister obrony USA podkreślił, że Waszyngton podejmuje wysiłki, aby ustabilizować region Azji i Pacyfiku. Określił ten obszar jako „najważniejszy region dla amerykańskiej przyszłości”.

Carter w swym wystąpieniu podkreślił także konieczność pokonania Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku. Zwrócił uwagę, że należy wykorzystać ostatnie sukcesy militarne, jakie w walce z dżihadystami osiągnięto w Iraku. Carter uznał, że należy dalej wspierać lokalne siły w Syrii, aby z ich pomocą móc odbić z rąk IS miasta na wschodzie kraju.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej amerykańskiego ministerstwa obrony podano, że wysokość budżetu resortu planowana jest na ponad 582 mld dolarów – ponad 523 mld ma stanowić podstawę wydatków, a prawie 59 mld powinno zasilić fundusz operacyjny dla operacji zagranicznych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103227280 views

REKLAMA

2103227513 views

REKLAMA

2105023905 views

REKLAMA

2103227656 views

REKLAMA

2103227756 views

REKLAMA

2103227865 views