REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Pentagonu przybył na lotniskowiec na Morzu Południowochińskim

Szef Pentagonu przybył na lotniskowiec na Morzu Południowochińskim

-

USS Theodore Roosevelt fot.MC3 Anthony N. Hilkowski/EPA
USS Theodore Roosevelt fot.MC3 Anthony N. Hilkowski/EPA

Szef Pentagonu Ashton Carter przybył w czwartek na pokład lotniskowca USS Theodore Roosevelt na Morzu Południowochińskim. Jak pisze agencja Associated Press, podkreślił w ten sposób stanowisko USA, kwestionujące roszczenia Chin do tego akwenu.

Carter, który przez dwa dni prowadził w Malezji rozmowy z ministrami obrony państw azjatyckich, przyleciał na pokład lotniskowca samolotem pionowego startu i lądowania V-22 Osprey z bazy w malezyjskim stanie Sabah. Towarzyszył mu minister obrony Malezji Hishammuddin Tun Hussein.

REKLAMA

Malezja jest jednym z państw zgłaszających roszczenia do części Morza Południowochińskiego i protestujących przeciwko budowaniu tam przez Chiny sztucznych wysp. Swe roszczenia zgłaszają też Filipiny, Wietnam, Tajwan i Brunei.

27 października w ramach zaakceptowanej przez prezydenta Baracka Obamę operacji niszczyciel rakietowy USS Lassen przepłynął w odległości poniżej 12 mil morskich od sztucznych wysp usypanych przez Chińczyków nad rafami w archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim. Była to pierwsza z szeregu zapowiadanych przez Waszyngton akcji kwestionujących rozciąganie suwerenności Chin na sztuczne wyspy i otaczające je 12-milowe strefy morskie.

Pekin potępił tę akcję Amerykanów jako prowokacyjną i nielegalną.

Chiny zgłaszają roszczenia do większości obszaru Morza Południowochińskiego, a 9 października ich ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło, że Pekin „nigdy nie pozwoli żadnemu państwu na naruszanie chińskich wód terytorialnych i przestrzeni powietrznej na Wyspach Spratly w imię ochrony wolności żeglugi i przelotów”.

Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że prawo międzynarodowe nie zezwala na rozciąganie suwerenności państwowej na sztuczne wyspy, usypane nad podwodnymi rafami. Przed rozpoczęciem w 2014 r. chińskich prac budowlanych na rafach Subi i Mischief były one w trakcie przypływów całkowicie zanurzone.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097847883 views

REKLAMA

REKLAMA

2097848116 views

REKLAMA

REKLAMA

2099644511 views

REKLAMA

2097848262 views

REKLAMA

2097848364 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097848474 views