REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Pentagonu: celem koalicji odbicie z rąk IS Mosulu i Ar-Rakki

Szef Pentagonu: celem koalicji odbicie z rąk IS Mosulu i Ar-Rakki

-

Ashton Carter fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Ashton Carter fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Minister obrony USA Ash Carter oświadczył w piątek, że koalicja walcząca z Państwem Islamskim (IS) musi odzyskać miasta Mosul i Ar-Rakka, a częścią jej strategii będzie wykorzystanie „wojsk lądowych”. Z niepokojem odniósł się do programu nuklearnego Korei Płn.

W wywiadzie dla telewizji CNBC Carter powiedział, że dowodzona przez Stany Zjednoczona koalicja chce „zniszczyć dżihadystów w tych dwóch miejscach”, czyli Mosulu w Iraku i Ar-Rakce w Syrii. „Chciałbym poczynić postępy tak szybko jak to możliwe” – powiedział amerykański minister, który udzielił wywiadu z Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne.

REKLAMA

Szef Pentagonu dodał, że koalicja za pomocą ataków powietrznych przejmuje kontrolę nad drogą łączącą oba te miasta opanowane przez IS. Chodzi też o przerwanie między nimi łączności.

Carter poinformował także, że prawdopodobnie kolejni żołnierze sił lądowych zostaną skierowani w celu wsparcia tych, którzy już są obecni na miejscu. Elementem strategii jest jednak także zmobilizowanie „raczej tamtejszych sił, a nie próba ich wyręczenia” – zastrzegł.

Odnosząc się do Korei Płn., minister podkreślił, że „głównym powodem do niepokoju” pozostaje program nuklearny tego kraju. Dodał, że amerykańskie władze uważnie przyglądają się strefie zdemilitaryzowanej na Półwyspie Koreańskim. Podkreślił, że choć Stany Zjednoczone są przygotowane do walki w razie konieczności, to koncentrują się na uniknięciu konfliktu zbrojnego w tym regionie.

Na początku stycznia władze Korei Północnej oświadczyły, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale nuklearnym. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103321196 views

REKLAMA

2103321429 views

REKLAMA

2105117821 views

REKLAMA

2103321572 views

REKLAMA

2103321672 views

REKLAMA

2103321781 views