REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Szef kongresowej komisji wezwał Trumpa do odwołania spotkania z Dudą

Szef kongresowej komisji wezwał Trumpa do odwołania spotkania z Dudą

-

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, Eliot L. Engel wezwał prezydenta Donalda Trumpa, “aby natychmiast odwołał spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą”. Jednocześnie podkreślił, że “Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem USA”.

Na stronie internetowej Izby Reprezentantów z datą 18 czerwca pojawiło się “oświadczenie Engela w sprawie wizyty polskiego prezydenta w najbliższych dniach w Białym Domu”.

REKLAMA

“Zaproszenie prezydenta Trumpa dla polskiego prezydenta Dudy do odwiedzenia Białego Domu w przyszłym tygodniu jest kolejnym przykładem jego zauroczenia przywódcami, którzy pokazali tendencje autokratyczne” – czytamy w oświadczeniu.

“Podczas gdy Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, prezydent Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważyli wymiar sprawiedliwości w Polsce, umieścili partyjnych lojalistów na wpływowych stanowiskach w wojsku i sabotowali niezależne media” – napisał Engel.

“Ponadto prezydent Duda i jego partia promują przerażające homofobiczne i antyLGBTQ stereotypy i politykę, które są sprzeczne z prawami człowieka i wartościami, do utrzymania których Ameryka winna dążyć” – przekazał w oświadczeniu polityk Partii Demokratycznej.

Na koniec dodał, że “(ogłaszanie) takiej wizyty w środku globalnej pandemii – zaledwie na 11 dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce, w których kandydatem jest prezydent Duda – jest wysoce nieodpowiednie”. “Wzywam prezydenta Trumpa do natychmiastowego odwołania tego spotkania” – zaapelował Engel.

W środę Biały Dom ogłosił, że Trump spotka się 24 czerwca z prezydentem RP, aby omówić kwestie bezpieczeństwa, handlu, energii i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.

Według agencji Associated Press głównym tematem rozmowy Trump-Duda będzie plan przeniesienie do Polski części oddziałów amerykańskich wycofywanych z Niemiec.

Prezydent Trump ogłosił tydzień temu, że redukuje amerykańską obecność wojskową w Niemczech do 25 tys. żołnierzy, z obecnego poziomu około 34,5 tys. Zgodnie z tym planem – jak podało AP – przynajmniej część żołnierzy z Niemiec zostanie przeniesiona do Polski. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Jak Amerykanie zgłupieją do końca i wybiorą Bidena na prezydenta, który będzie nim tylko formalnie to wtedy tacy panowie jak Engel będą mogli mu dyktować z kim może się spotkać a z kim nie. Nie jestem zwolennikiem PiS i Dudy, ale wszystko ma swoje granice. Demokraci potrzebują w USA takiej samej marionetki jak Duda w Polsce. Nawet taki prymityw jak Jacek Kurski ma w Polsce więcej dopowiedzenia niż prezydent Duda, który sa “pracował mocno” przez 5 lat na swoją obecną pozycję.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks