REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Szef komisji Senatu: nie zwiększymy uprawnień Trumpa w sprawie ceł

Szef komisji Senatu: nie zwiększymy uprawnień Trumpa w sprawie ceł

-

Kongres USA nie zgodzi się na rozszerzenie kompetencji prezydenta Donalda Trumpa w sprawach dotyczących ceł i innych narzędzi polityki handlowej – oświadczył w środę czasu miejscowego szef senackiej komisji finansów Charles Grassley.

“Nie przyznamy mu większych kompetencji. I tak już daliśmy mu ich zbyt wiele” – podkreślił Grassley, republikański senator z Ohio, na konferencji prasowej.

REKLAMA

Odniósł się w ten sposób do doniesień agencji Bloomberga, twierdzącej, że Biały Dom przygotowuje projekt ustawy, przyznającej prezydentowi szerokie uprawnienia, obejmujące nakładanie nowych ceł w celu przełamania pozataryfowych barier handlowych, stosowanych przez inne kraje.

W zeszłym roku Trump próbował zwiększyć swoje uprawnienia w dziedzinie handlu za pomocą projektu ustawy, która pozwalałaby na nakładanie “ceł odwetowych” oraz odejście od kluczowych zasad polityki celnej i handlowej, uzgodnionych w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Handel stał się jednym z priorytetów dla administracji Trumpa, która chce renegocjować porozumienia handlowe z Chinami, Kanadą, Meksykiem, Unią Europejską i Japonią – zauważa agencja Reutera.

Waszyngton już wypracował nową umowę o handlu z Meksykiem i Kanadą w miejsce obowiązującego układu o wolnym handlu (NAFTA); nowe porozumienia musi jeszcze zostać zatwierdzone przez amerykański Kongres.

Grassley ocenił, że obawy demokratycznych kongresmenów, związane z niektórymi elementami nowej umowy, da się rozwiać za pomocą pism uzupełniających, a nie renegocjacji całego porozumienia. (PAP)

Na zdjęciu: Chuck Grassley
fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks