REKLAMA

2114628254 views

REKLAMA

2114628253 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef FBI: dane telefoniczne wykorzystywane tylko do walki z terroryzmem

Szef FBI: dane telefoniczne wykorzystywane tylko do walki z terroryzmem

-

Dyrektor FBI Robert Mueller zapewnił w czwartek, że zbierane dane o rozmowach telefonicznych Amerykanów mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. Rząd robi, co w jego mocy, by sprawca przecieków stanął przed sądem – podkreślił.

Robert Mueller, szef FBI fot. Shawn Thew/PAP/EPA
Robert Mueller, szef FBI fot. Shawn Thew/PAP/EPA

„Cel tego programu ogranicza się do zidentyfikowania osób, które wykorzystują telefon w działalności terrorystycznej” – oświadczył Mueller podczas przesłuchania w komisji wymiaru sprawiedliwości Izby Reprezentantów. Dopytywany, czy przechowywane dane mogą być wykorzystane także w dochodzeniach kryminalnych, zapewniał, że nie. „Tylko w przypadku terroryzmu” – powiedział. „O ile mi wiadomo” – zastrzegł.

REKLAMA

Odpowiadając na pytania kongresmenów, Mueller bronił tego ujawnionego przez „The Guardian” tajnego programu jako skutecznego narzędzia do walki z terroryzmem. Jego zdaniem, gdyby wywiad USA prowadził ten program przed zamachami terrorystycznymi 11 września 2001 roku, to byłyby większe szanse, by im zapobiec.

Mueller potwierdził w Kongresie, że wobec sprawcy przecieku, 29-letniego byłego pracownika wywiadu Edwarda Snowdena, który przebywa obecnie w Hongkongu, wszczęto śledztwo.

Mueller zapewniał też, że oba ujawnione w ostatnich dniach przez prasę programy inwigilacji na masową skalę danych o rozmowach telefonicznych, jak też komunikacji w internecie, „są w pełni zgodne z prawem USA” oraz prawami obywatelskimi gwarantowanymi przez konstytucję. „Rozumiemy, że Amerykanie oczekują od nas, że chronimy ich prywatność, kiedy prowadzimy nasze misje” – zapewnił Mueller.

Podkreślił, że w ramach programu gromadzenia danych telefonicznych zbierane są tylko tzw. metadane o numerach, miedzy którymi rozmowa się odbywa, a także kiedy, gdzie i jak długo trwa. Nie ma mowy o podsłuchiwaniu samej rozmowy – to wymaga osobnego nakazu sądowego.

Mueller był też pytany o trwające śledztwa ws. zamachów bombowych w Bostonie w kwietniu br. Kongresmeni dopytywali, dlaczego FBI nie potraktowała wystarczająco poważnie informacji rosyjskiego wywiadu z 2011 roku o podejrzeniach, że starszy z braci Carnajewów, oskarżonych o zamachy, może być religijnym ekstremistą.

FBI, jak podkreślił Mueller, zrobiła, co do niej należało: Carnejew został przesłuchany, ale nie znaleziono niczego podejrzanego. „Trzy razy prosiliśmy Rosję, by przekazali nam dowody na to, że (Carnajew) jest terrorystą. Nie mogliśmy zrobić więcej w ramach konstytucji, by prowadzić śledztwo” – powiedział.

Także szef Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) generał Keith Alexander mówił w środę, że tajne programy inwigilacji elektronicznej pomogły wywiadowi USA zapobiec „tuzinom” potencjalnych zamachów terrorystycznych.

Wyraził przekonanie, że ich ujawnienie osłabiło „zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa” i ani USA, ani ich sojusznicy „nie będą tak bezpieczni, jak byli dwa tygodnie temu”.

Z Waszyngtonu

Inga Czerny (PAP)

REKLAMA

2093002661 views

REKLAMA

2093002945 views

REKLAMA

2094799394 views

REKLAMA

2093003195 views

REKLAMA

2093003333 views

REKLAMA

2093003474 views