REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef Facebooka: nie zrobiliśmy dosyć, by zapobiec nadużyciom

Szef Facebooka: nie zrobiliśmy dosyć, by zapobiec nadużyciom

-

Facebook nie zrobił wystarczająco wiele, by zapobiec nadużyciom w gromadzeniu danych – przekazał w opublikowanym w poniedziałek pisemnym oświadczeniu Kongresowi USA szef tej firmy Mark Zuckerberg.

„Jest teraz jasne, że nie zrobiliśmy dosyć, by zapobiec szkodliwemu używaniu tych narzędzi (stworzonych przez firmę Cambridge Analytica – PAP)” – stwierdził w dokumencie udostępnionym przez komisję Kongresu ds. energii i handlu. „Chodzi o fake newsy, zagraniczne ingerencje w wybory oraz mowę nienawiści, jak również programowanie i ochronę danych” – wskazał.

REKLAMA

„Nie mieliśmy dostatecznie szerokiego spojrzenia na naszą odpowiedzialność i to był duży błąd” – oznajmił Zuckerberg. „To był mój błąd i przepraszam. Ja założyłem Facebooka, ja go prowadzę i ja jestem odpowiedzialny za to, co się na nim dzieje” – dodał.Szef Facebooka stwierdził, że jego firma była „zbyt powolna w wykryciu i odpowiedzi na rosyjską ingerencję” i pracuje ciężko, by „było lepiej”.

Jego oświadczenie ma związek ze skandalem wokół firmy Cambridge Analytica. We wtorek Zuckerbeg rozpocznie dwudniowe zeznania przed dwoma komisjami Kongresu w tej sprawie.

Federalna Komisja Handlu, przed którą stawi się szef Facebooka, prowadzi dochodzenie w sprawie Cambridge Analytica. Skupi się ono wokół tego, czy sposób w jaki firma pozyskała dane użytkowników Facebooka, narusza obowiązek wcześniejszego uzyskania ważnej prawnie zgody na ich przetwarzanie.

Wcześniej Zuckerberg odmówił stawienia się celem złożenia wyjaśnień w tej samej sprawie przed Izbą Gmin brytyjskiego parlamentu.

Zarówno USA, jak i Zjednoczone Królestwo są żywo zainteresowane uzyskaniem informacji na temat tego, jak doszło do niezgodnego z regulaminem serwisu udostępnienia danych być może nawet 87 mln użytkowników Facebooka firmie Cambridge Analytica, która następnie użyła ich w celu profilowania propagandowych reklam ukierunkowanych na określone grupy użytkowników podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w USA z 2016 r.

Szef Facebooka wielokrotnie zapewniał, że „jest mu naprawdę przykro” z powodu „poważnego naruszenia zaufania” i wykorzystania danych użytkowników przez Cambridge Analytica. (PAP)

Na zdjęciu: Mark Zuckerberg w Waszyngtonie
fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2107360524 views

REKLAMA

2107360756 views

REKLAMA

2109157147 views

REKLAMA

2107360897 views

REKLAMA

2107360996 views

REKLAMA

2107361104 views