REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef CIA: nie zgodzę się na waterboarding

Szef CIA: nie zgodzę się na waterboarding

-

John Brennan fot.Michael Reynolds/EPA
John Brennan fot.Michael Reynolds/EPA

Dyrektor CIA John Brennan zapewnił, że nie zgodzi się na przywrócenie waterboardingu, czyli podtapiania podczas przesłuchiwania podejrzanych, nawet jeśli zleci to przyszły prezydent USA.

REKLAMA

“Nie zgodzę się nigdy na to, by którykolwiek z pracowników CIA znowu stosował metodę waterboardingu” – powiedział Brennan w wywiadzie dla stacji MSNBC, który ma zostać wyemitowany w poniedziałek.

Amerykanie stosowali podtapianie w okresie konfliktów w Iraku i Afganistanie. Prezydent Barack Obama zakazał tej praktyki zaraz po objęciu urzędu w 2009 roku.

Ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej Donald Trump sygnalizował, że mógłby zlecić wojsku łamanie prawa międzynarodowego w zakresie taktyki przesłuchań podejrzanych o terroryzm, w tym stosowanie waterboardingu. Później nieco złagodził swe stanowisko w kwestii tortur.

Rywal Trumpa w republikańskich prawyborach, Ted Cruz, senator z Teksasu, powiedział, że dopuściłby jedynie ograniczone stosowanie waterboardingu.

Senat USA opublikował w grudniu 2014 r. streszczenie swego raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie, w tym waterboarding, wykraczało daleko poza granice prawa. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2117622094 views

REKLAMA

2117622251 views

REKLAMA

REKLAMA

2119418614 views

REKLAMA

2117622343 views

REKLAMA

2117622418 views

REKLAMA

2117622494 views