REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSzef CIA broni działań wywiadu w walce z terroryzmem

Szef CIA broni działań wywiadu w walce z terroryzmem

-

Szef CIA John Brennan przyznał w czwartek, że agencja popełniła błędy realizując program tzw. wzmocnionych technik przesłuchań osób podejrzanych o terroryzm. Odrzucił jednak wnioski raportu Senatu, jakoby niczego ważnego dzięki tym przesłuchaniom nie uzyskano.

Na konferencji prasowej Brennan przyznał, że “w ograniczonych przypadkach” niektórzy agenci CIA “przekroczyli uprawnienia” i posunęli się do stosowania “odrażających” technik, na które nie było pozwolenia. Odmówił przy tym nazwania tych technik torturami. “Niech inni nazywają je jak chcą. Ja żałuję, że do nich doszło” – powiedział.

REKLAMA

Brennan zdecydowanie bronił podległych mu służb, przypominając, że po zamachach z 11 września 2001 r. amerykański wywiad robił wszystko, aby zapobiec podobnym aktom terroru. Podkreślił, że “ogromna większość” agentów CIA wykonywała należycie swoją pracę dla bezpieczeństwa kraju. “Ta agencja robiła wiele rzeczy dobrze w tym trudnym okresie”, kiedy “nie było łatwych odpowiedzi” – powiedział. On sam, jak przyznał, był już wówczas we władzach CIA i był świadomy istnienia programu wzmocnionych technik przesłuchań.

“Ale nie byłem w dowództwie i nie miałem władzy, jeśli chodzi o ten program” – dodał.

Szef CIA zapewnił, że “fundamentalnie nie zgadza się” z wnioskami raportu senackiej komisji ds. wywiadu, jakoby wzmocnione techniki przesłuchań – takie jak podtapianie czy pozbawianie snu – nie dostarczyły żadnych kluczowych informacji wywiadowczych, które pomogłyby zapobiec atakom terrorystycznym. “Tego się nie da ustalić” – powtarzał wielokrotnie.

“Uważam, że zdobyliśmy użyteczne informacje od osób, które w pewnym momencie były obiektem wzmocnionych technik przesłuchań. Czy można je było uzyskać bez tych wzmocnionych technik? To jest nie do ustalenia” – mówił Brennan. Zapewnił też, że informacje zdobyte od więźniów CIA zostały wykorzystane w operacji schwytania i zabicia lidera Al-Kaidy Osamy Bin Ladena.

Brennan krytycznie ocenił fakt, że prace Senatu nad zbadaniem programu wzmocnionych przesłuchań “nie miały ponadpartyjnego poparcia” i raport został przygotowany i przyjęty praktycznie przez jedną partię polityczną – Demokratów. Z żalem zauważył też, że “żaden pracownik CIA nie został przesłuchany” przez pięć lat trwania dochodzenia senatorów. “To było niezwykłe” – powiedział.

W swym przemówieniu Brennan apelował, by zakończyć spory i skoncentrować się na przyszłych wyzwaniach. “Mam nadzieję, że możemy tę debatę odłożyć na bok i iść do przodu” – powiedział.

Wystąpienie Brennana odbyło się dwa dni po publikacji przez senacką komisję raportu na temat programu wzmocnionych technik przesłuchań. CIA prowadziła ten program w tajnych ośrodkach za granicą w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 roku, za prezydentury George’a W Busha. Opisane szczegółowo w raporcie praktyki, powszechnie uznawane za tortury, obejmowały m.in. podtapianie, wielodniowe pozbawianie snu, utrzymywanie w niewygodnej pozycji przez długi czas, przymusowe karmienie przed odbyt, stosowanie gróźb przemocy seksualnej, a nawet groźby egzekucji.

Senatorowie ocenili, że program był nie tylko niezwykle brutalny i wykraczał daleko poza prawo, ale też – wbrew zapewnieniom administracji Busha i władz CIA – był nieskuteczny, bo nie doprowadził do zdobycia żadnych kluczowych informacji wywiadowczych.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: John Brennan  fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2117620577 views

REKLAMA

2117620734 views

REKLAMA

REKLAMA

2119417097 views

REKLAMA

2117620826 views

REKLAMA

2117620901 views

REKLAMA

2117620977 views