REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Szef Amazona ufundował zegar, który ma mierzyć czas 10 tys. lat

Szef Amazona ufundował zegar, który ma mierzyć czas 10 tys. lat

-

Założyciel internetowego sklepu Amazon Jeff Bezos sfinansował budowę zegara, umieszczonego wewnątrz góry w zachodnim Teksasie, który ma odmierzać czas przez 10 tys. lat. Bezos opublikował we wtorek na Twitterze wideo pokazujące postęp prac.

Maszyna, nazywana “zegarem na 10 tys. lat”, jest projektem amerykańskiej Long Now Foundation. Bezos finansuje kosztującą 42 mln USD budowę.

REKLAMA

Bezos skomentował opublikowane na Twitterze wideo: “instalacja się rozpoczęła – wysoki na 152 metry, całkowicie mechaniczny, napędzany termicznymi cyklami dnia i nocy, synchronizujący się w południe, symbol długoterminowego myślenia zegar na 10 tys. lat powstaje dzięki geniuszowi Danny’ego Hillisa, Zandera Rose’a i reszty zespołu zegarowego”.

Zegar napędzany jest ogromnym odważnikiem zawieszonym na przekładni, wykonano go z wytrzymałych materiałów, co ma pozwolić mu przetrwać wieki. Szef Amazona osobiście zajął się inwestycją w ten projekt, gdyż uważa, że ludzie powinni planować na przyszłość wykraczającą poza długość ich żyć.

“My ludzie staliśmy się tak zaawansowani technicznie, że w pewien sposób jesteśmy zagrożeniem dla samych siebie. Z czasem coraz bardziej będzie ważne, by ludzkość przyjęła długoterminowe spojrzenie na swoją przyszłość” – powiedział Bezos w 2012 roku dziennikowi “The Wall Street Journal”. “W trakcie życia tego zegara USA przestaną istnieć. Cywilizacje upadną i powstaną nowe. Nowe sposoby rządzenia zostaną wymyślone” – zaznaczył z kolei szef Amazona w wywiadzie dla portalu Wired.

Poza Bezosem w wykonanie projektu zaangażowani są m.in. muzyk Brian Eno oraz pisarze Kevin Kelly i Stewart Brand.

Zegar jest projektem mieszczącej się w San Francisco organizacji The Long Now Foundation, która została założona przez Danny’ego Hillisa w 1996 roku. Jej działalność ma na celu “popularyzację myślenia długoterminowego” i być “przeciwwagą dla ciągle przyspieszającej kultury”.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

fot.Michael Reynolds/Epa

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks