REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Szczyt. Obama rozmawiał z Hollande o wzmocnieniu współpracy antyterrorystycznej

Szczyt. Obama rozmawiał z Hollande o wzmocnieniu współpracy antyterrorystycznej

-

Barack Obama rozmawiał z Francois Hollande (z prawej)  fot.Dennis Brack/Pool/EPA
Barack Obama rozmawiał z Francois Hollande (z prawej)
fot.Dennis Brack/Pool/EPA

Prezydent USA Barack Obama spotkał się w czwartek na marginesie szczytu poświęconego bezpieczeństwu nuklearnemu z prezydentem Francji Francoisem Hollande. Jak poinformował Obama, rozmowa była poświęcona zacieśnieniu współpracy w walce z terroryzmem i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

REKLAMA

Obama, który określił prezydenta Francji jako “drogiego przyjaciela i partnera w wielu sprawach”, zwrócił uwagę na “wyjątkową pilność” położenia kresu pladze terroryzmu. Wagę tego problemu podkreślają – jak powiedział – niedawne ataki terrorystyczne w Paryżu i Brukseli.

Według amerykańskiego prezydenta, USA i ich partnerzy koalicyjni osiągnęli postęp w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego (IS). Zwrócił też uwagę na postęp w formowaniu nowego rządu koalicyjnego w Libii.

Ten problem podniósł Hollande mówiąc, że USA i Francja powinny uczynić “wszystko co możliwe” aby zapewnić stabilność Libii i zapobiec opanowaniu tego państwa przez IS. Dodał, że Francja popiera rząd Iraku w jego ofensywie przeciwko IS, której celem jest odzyskanie utraconych terytoriów, zwłaszcza Mosulu, drugiego pod względem wielkości miasta w Iraku.

Obama i Hollande zadeklarowali podejmowanie działań w celu zapewnienia stabilności politycznej w Iraku, Syrii i Libii.

Po spotkaniu prezydentów USA i Francji, rozpoczęła się uroczysta kolacja w Białym Domu z udziałem uczestników szczytu, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy, inaugurująca obrady szczytu. Oficjalne obrady rozpoczną się w piątek. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks