REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka“Szaman QAnon” skazany na 3,5 roku więzienia w związku z atakiem na...

“Szaman QAnon” skazany na 3,5 roku więzienia w związku z atakiem na Kapitol

-

Jacob Chansley (Jake Angeli), uczestnik zamieszek na Kapitolu znany jako “Szaman QAnon”, został w środę skazany na 41 miesięcy więzienia w związku z zarzutem o zakłócanie oficjalnych procedur Kongresu. To jeden z najsurowszych dotąd wyroków w sprawach związanych z wydarzeniami z 6 stycznia.

Chansley we wrześniu przyznał się do winy i zawarł ugodę z prokuraturą, przez co karę wymierzono mu tylko za jeden z sześciu pierwotnie stawianych mu zarzutów. W rezultacie odpowiadał tylko za zakłócenie oficjalnych procedur, w związku z tym, że atak tłumu miał na celu przerwanie formalnego zatwierdzenia wyników wyborów prezydenckich przez Senat.

REKLAMA

Mężczyzna był jednym z niewielu uczestników zamieszek z 6 stycznia, którzy pozostali w areszcie mimo braku zarzutów o napaść na policjantów tego dnia. Zasądzony wymiar kary jest jak dotąd jednym z dwóch najsurowszych wyroków w związku ze szturmem na Kapitol. Taki sam wyrok usłyszał tydzień temu mężczyzna, który podczas zamieszek zaatakował jednego z policjantów.

Ogłaszając wyrok, sędzia sądu federalnego w Waszyngtonie Royce Lamberth oświadczył, że nie mógł zastosować niższej kary, choć wierzy w szczerość wyrażonej przez skazanego skruchy.

“To, co pan zrobił, było okropne, tak poważne, że nie mogę uzasadnić wyroku niższego niż sugerowany przez federalne wytyczne” – powiedział Lamberth. Wytyczne mówią o karze 41-51 miesięcy dla skazanych bez wcześniejszych przewinień, choć maksymalna kara za to przestępstwo to 20 lat.

Nazwany “Szamanem QAnon” ze względu na nietypowy ubiór – podczas zamieszek na Kapitolu miał na sobie futro i czapkę z rogami oraz pomalowaną twarz – Chansley był jednym z najbardziej znanych uczestników wydarzeń 6 stycznia. Znany był też z zaangażowania w ruchu zwolenników teorii spiskowej QAnon i brał udział w protestach przeciwko rzekomym fałszerstwom wyborczym. Prawnik mężczyzny przekazał, że podczas pobytu w areszcie Chansley porzucił swoje poglądy i zdystansował się od QAnon.

Jak dotąd zarzuty w sprawach związanych z wydarzeniami z 6 stycznia usłyszało prawie 700 osób, z których kilkadziesiąt zostało już skazanych. Ponad 140 osób otrzymało zarzut napaści na policjantów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2102961353 views

REKLAMA

2102961586 views

REKLAMA

2104757978 views

REKLAMA

2102961729 views

REKLAMA

2102961829 views

REKLAMA

2102961938 views