REKLAMA

2129285481 views

REKLAMA

2129285480 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka"SZ": NSA podsłuchiwała Schroedera, kiedy był kanclerzem Niemiec

“SZ”: NSA podsłuchiwała Schroedera, kiedy był kanclerzem Niemiec

-

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) najpóźniej w 2002 roku otrzymała polecenie podsłuchiwania ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera – pisze we wtorek gazeta “Sueddeutsche Zeitung” w wydaniu internetowym.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder fot.Nicolas Bouvy/PAP/EPA
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder fot.Nicolas Bouvy/PAP/EPA

REKLAMA

“SZ” powołuje się na informacje własne i rozgłośni NDR. Powodem podsłuchiwania Schroedera miało być jego krytyczne stanowisko wobec wojny w Iraku, planowanej przez administrację George’a W. Busha.

Dziennikarskie śledztwo “SZ” i NDR ustaliło, że najpóźniej w 2002 roku Schroeder znajdował się z numerem 388 na liście osób i instytucji, które należało monitorować (National Sigint Requirement List).

Gazeta pisze, powołując się na źródła w administracji USA i w NSA, że stanowisko Schroedera w kwestii przygotowań do wojny w Iraku i obawy Amerykanów przed rozłamem w NATO były powodem umieszczenia go na tej liście.

“SZ” twierdzi, że “także niemieckie koła rządowe od dawna wychodzą z założenia, że również były kanclerz (Schroeder) był podsłuchiwany”. Gazeta odnotowuje, że wydaje się to potwierdzać także jeden z dokumentów ujawnionych przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena.

Z informacji uzyskanych przez “SZ” wynika, że zlecenie dla NSA, dotyczące najwyraźniej zarówno Schroedera, jak i jego następczyni w urzędzie kanclerskim Angeli Merkel, obejmowało nie tylko zbieranie metadanych rozmów telefonicznych (informacji o tym, kto, z kim, kiedy, gdzie i jak długo rozmawiał), ale także przechwytywanie SMS-ów i treści rozmów.

Snowden ujawnił tajne dane, które wykazały olbrzymi zakres inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA w USA, Niemczech i wielu innych krajach. Jak się okazało, NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne wielu polityków, w tym telefon komórkowy kanclerz Merkel. Ujawnienie tych dokumentów było szokiem i doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Snowden, który uzyskał azyl tymczasowy w Rosji, jest ścigany przez władze USA. Chcą one wytoczyć mu proces o zdradę.

Prasa niemiecka pisała ostatnio, że Berlin stracił, pomimo toczących się nadal negocjacji, nadzieję na podpisanie z Waszyngtonem umowy zakazującej amerykańskim służbom inwigilowania obywateli Niemiec. Według mediów USA nie chcą się zobowiązać, że nie będą w przyszłości podsłuchiwać członków niemieckiego rządu i innych polityków sprawujących ważne funkcje. (PAP)

REKLAMA

2121566142 views
Poprzedni artykułZmiana zdania
Następny artykułNoworodek podrzucony strażakom

REKLAMA

REKLAMA

2121566162 views

REKLAMA

REKLAMA

2123362482 views

REKLAMA

2121566173 views

REKLAMA

2121566182 views

REKLAMA

2121566186 views