REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSyria. Wysłannik USA na terenach opanowanych przez Kurdów

Syria. Wysłannik USA na terenach opanowanych przez Kurdów

-

fot.EPA
fot.EPA

Wizyta, jaką przedstawiciel władz USA złożył w ostatni weekend na kontrolowanych przez Kurdów terenach północnej Syrii, mogła rozgniewać Turcję, zaniepokojoną możliwością podsycenia separatyzmu jej ludności kurdyjskiej – ocenił w poniedziałek Reuters.

Brett McGurk, specjalny wysłannik prezydenta Baracka Obamy do koalicji walczącej z Państwem Islamskim oświadczył, że celem jego wizyty było dokonanie przeglądu działań prowadzonych przeciwko temu ugrupowaniu. Po wybuchu zbrojnej rebelii przeciwko reżymowi prezydenta Baszara el-Asada w 2011 roku Kurdowie opanowali znaczne obszary północnej Syrii, a ich zbrojna milicja zwana Ludowymi Jednostkami Obrony (YPG) stanowi ważne ogniwo kierowanej przez USA koalicji przeciwko dżihadystom.

REKLAMA

Zastrzeżenia Turcji sprawiły, że będąca głównym ugrupowaniem politycznym syryjskich Kurdów Partia Unii Demokratycznej (PYD) nie została zaproszona na prowadzone pod egidą ONZ rozmowy w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii.

Jedno z zamieszczonych przez McGurka na Twitterze zdjęć przedstawia go na cmentarzu, gdzie „oddał hołd ponad tysiącowi kurdyjskich męczenników” poległych w bitwie o Kobani, jaką wspierane przez amerykańskie lotnictwo YPG stoczyły z Państwem Islamskim.

Przedstawiciel władz syryjskich Kurdów poinformował, że McGurk wylądował na kontrolowanym przez nich lotnisku w Rmeilan, wykorzystywanym przez wojskowe śmigłowce USA do lotów zaopatrzeniowych. W udostępnionym na Youtube oświadczeniu szef kurdyjskiej administracji prowincji Al-Dżazira (znanej także pod nazwą Al-Hasaka) Akram Hasso powiedział, że delegacja McGurka liczyła łącznie 17 osób i obejmowała także reprezentantów Francji oraz Wielkiej Brytanii.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2115062366 views

REKLAMA

2115062598 views

REKLAMA

REKLAMA

2116858988 views

REKLAMA

2115062738 views

REKLAMA

2115062837 views

REKLAMA

2115062945 views