REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka McCain i byli dyplomaci nielegalnie wjeżdżali do Syrii

McCain i byli dyplomaci nielegalnie wjeżdżali do Syrii

-

Syria złożyła w ONZ skargę m.in. na amerykańskiego senatora Johna McCaina i byłego szefa francuskiej dyplomacji Bernarda Kouchnera, twierdząc, że wjechali oni do Syrii, choć nie mieli wiz. Według władz w Damaszku wizyty te naruszały suwerenność kraju.

Jak pisze w poniedziałek agencja Reutera, syryjski ambasador przy ONZ Baszar Dża’afari wezwał sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Radę Bezpieczeństwa ONZ do wywarcia presji na rządy, by “podjęły niezbędne kroki przeciwko obywatelom, którzy nielegalne wjeżdżają na terytorium Syrii”.

REKLAMA

“Takie działania są jawnym naruszeniem suwerenności Syrii i rezolucji Rady Bezpieczeństwa” dotyczących tego kraju – podkreślił w liście z datą 30 grudnia Dża’afari. Do listu w poniedziałek dotarł Reuters.

Syryjski dyplomata ubolewa z powodu nielegalnego wjazdu “niektórych dziennikarzy i znanych postaci” do kraju i wymienia m.in. nazwisko McCaina. Twierdzi, że były kandydat Republikanów na prezydenta USA w czerwcu 2013 r. wjechał do Syrii bez wizy. Rzecznik McCaina informował wówczas, że senator odwiedził Syrię miesiąc wcześniej i spotkał się z niektórymi syryjskimi rebeliantami.

Dża’afari skrytykował też Kouchnera za wizytę w listopadzie 2014 r., byłego dyplomatę USA Petersa Galbraitha za wizytę w grudniu 2014 r., innych amerykańskich polityków i dowódców wojskowych, a także byłego polityka z Kuwejtu, Walida al-Tabtaba’iego, który miał odwiedzić kraj we wrześniu 2013 r.

W oświadczeniu McCain ocenił, że “smutną, ale niezaskakującą prawdą” jest to, iż reżim Baszara el-Asada bardziej od masakry 200 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci obchodzi jego wizyta w Syrii i spotkanie z “odważnymi Syryjczykami, walczącymi o wolność i godność”.

“To, że społeczność międzynarodowa praktycznie nic nie zrobiła, by obalić ten przerażający reżim pomimo jego zbrodni, to plama na naszym zbiorowym sumieniu” – uważa McCain.(PAP)

Na zdjęciu: Senator John McCain fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Koronakryzys a polisa na życie

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks