REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Syn sędziego z Brooklynu aresztowany w związku z zamieszkami na Kapitolu

Syn sędziego z Brooklynu aresztowany w związku z zamieszkami na Kapitolu

-

We wtorek w Nowym Jorku został aresztowany syn sędziego z Brooklynu Aaron Mostofsky. Stoi m.in. pod zarzutem kradzieży mienia rządowego w czasie zamieszek na waszyngtońskim Kapitolu.

Według dziennika „New York Times” 34-letni mężczyzna jest synem sędziego Sądu Najwyższego brooklyńskiego hrabstwa Kings Stevena Mostofsky’ego. Obydwaj są zarejestrowani jako Demokraci.

REKLAMA

„Okryty od stóp do głów futrem, z kamizelką kuloodporną przyczepioną do pleców, syn sędziego z Brooklynu przemierzał w minioną środę korytarze Kapitolu Stanów Zjednoczonych, ściskał tarczę i zatrzymał się pośród walczących wręcz, aby udzielić wywiadu” – opisywał osobliwy wygląd Mostofsky’ego „NYT”.

W dniu zamieszek wysłał wiadomość do przyjaciela: „Jeśli się nie odnajdziemy, poszukaj faceta wyglądającego jak jaskiniowiec”.

Według „NYT” Mostofsky został aresztowany we wtorek w domu brata w ramach ogólnokrajowej obławy przeprowadzonej przez funkcjonariuszy organów ścigania w celu zidentyfikowania ludzi z tłumu, który wdarł się do gmachów Kongresu.

„Zostaliśmy oszukani. (…) Nie sądzę, żeby 75 milionów ludzi głosowało na Trumpa – myślę, że było ich blisko 85 milionów” – ocenił Mostofsky w wcześniejszej rozmowie z innym nowojorskim dziennikiem „New York Post”.

Jak zauważył “NYT”, najpoważniejszym zarzutem federalnym, przed którym stoi Mostofsky, jest kradzież mienia rządowego, za co grozi kara do 10 lat więzienia. Kamizelka policyjna, którą nosił, ma wartość 1 905 dol. Tarcza używana w czasie zamieszek jest wyceniana na 256 dolarów.

Wśród trzech innych zarzutów wobec Mostofsky’ego jest nielegalne wejście na obszar o ograniczonym dostępie i zakłócanie porządku.

„Pan Mostofsky jest jedną z dziesiątek osób, które są poddane dochodzeniu prowadzonemu przez władze federalne i lokalne od czasu zamieszek. Departament Sprawiedliwości i FBI ścigają ponad 150 podejrzanych w celu wniesienia oskarżenia oraz badają dziesiątki tysięcy doniesień w ślad za tym, jak poprosili opinię publiczną o pomoc w zidentyfikowaniu osób, które przedostały się na Kapitol” – wyjaśnia „NYT”.

Jak dodaje wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu portalowi Gothamist, brat zatrzymanego Nachman Mostofsky, powiedział, że Aaron został „wepchnięty” do budynku, „nie zrobił nic nielegalnego (…) i na pewno nie był częścią zamieszek”.

Powołując się na fragment doniesienia o przestępstwie gazeta zwraca uwagę, że w dniu wyborów 3 listopada Mostofsky pytał na Facebooku: „kiedy i gdzie protestujemy / buntujemy się”. W dniu zamieszek na Kapitolu zamieścił na Instagramie wideo zatytułowane „W stronę DC powstrzymać kradzież”.

Zdaniem „NYT” nagranie zdaje się pokazywać mężczyznę jadącego autobusem do Waszyngtonu. Jak wyjaśnia gazeta, fraza „powstrzymać kradzież” jest popularna wśród zwolenników Trumpa próbujących unieważnić wyniki wyborów.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA