REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaSullivan: od 10 dni obserwujemy szybsze rozmieszczanie sił rosyjskich bliżej granic Ukrainy

Sullivan: od 10 dni obserwujemy szybsze rozmieszczanie sił rosyjskich bliżej granic Ukrainy

-

Od około 10 dni obserwujemy przyspieszenie rozmieszczania wszystkich rodzajów sił rosyjskich bliżej granicy Ukrainy – powiedział w niedzielę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan w rozmowie ze stacją CNN. Świat powinien być przygotowany na rosyjską próbę wykreowania pretekstu do inwazji – dodał.

Sullivan odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza CNN Jake’a Tappera o to, co jest przyczyną coraz poważniejszych ostrzeżeń USA o możliwej nadchodzącej eskalacji na Ukrainie.

REKLAMA

„W ciągu ostatnich około 10 dni widzieliśmy przyspieszenie tej koncentracji wojsk i ruchów rosyjskich sił wszystkich rodzajów bliżej granicy z Ukrainą, na pozycje, z których mogą bardzo, bardzo szybko rozpocząć działania zbrojne” – powiedział Sullivan. „To również zgadza się z informacjami, które zbieramy z różnych źródeł” – dodał.

Jak informuje w niedzielę dziennik „New York Times”, wśród ostatnich niepokojących ruchów wojsk było sprowadzenie sił specjalnych, spadochroniarzy i ponad 50 śmigłowców w rejonach graniczących z Ukrainą, zarówno na Białorusi, jak i w Rosji.

Doradca prezydenta Joe Bidena odmówił jednocześnie potwierdzenia doniesień, że według służb USA do ataku może dojść w środę. Sullivan ocenił, że może to się zdarzyć w każdej chwili, zarówno w przyszłym tygodniu, jak i po igrzyskach olimpijskich. Zaznaczył również, że Rosja wciąż może zdecydować się na wycofanie sił.

„Nie mogę siedzieć tu i przewidywać, co się stanie (…) ale możemy się przygotować. I jesteśmy gotowi odpowiedzieć bezzwłocznie i zdecydowanie, wsparci przez naszych sojuszników” – powiedział Sullivan. Jak dodał, odpowiedź Zachodu zapewni, że Rosja zapłaci „znaczący strategiczny koszt” za działania zbrojne, a Zachód wyjdzie z kryzysu silniejszy.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił też, że publiczne ostrzeżenia USA o możliwej inwazji, a także o „aktywnych” planach Rosji dotyczących wykreowania fałszywego pretekstu do ataku, mają na celu odebranie Kremlowi czynnika zaskoczenia.

„Nie tylko my to mówimy. Nasi sojusznicy w NATO również (…) to mówią, bo byli w stanie ocenić te informacje wywiadowcze i ich wiarygodność, i doszli do takich samych konkluzji. Myślę więc, że świat powinien być przygotowany na stworzenie pretekstu przez Rosję i jej późniejsze potencjalne działania zbrojne” – powiedział Sullivan.

W podobnym tonie w telewizji Fox News wypowiadał się rzecznik Pentagonu John Kirby. Były wojskowy powiedział, że nie może potwierdzić doniesień o środowej dacie ewentualnego ataku Rosji, lecz ocenił, że może do niego dojść w każdej chwili. Przyznał też, że sobotnia rozmowa prezydentów USA i Rosji nie przyniosła przełomu.

„Z pewnością nie jest to znak, że sprawy idą w dobrym kierunku” – oznajmił Kirby.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2094109631 views

REKLAMA

REKLAMA

2094109915 views

REKLAMA

2095906366 views

REKLAMA

2094110168 views

REKLAMA

2094110308 views

REKLAMA

2094110450 views