REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaStudenci AGH wygrali w USA prestiżowy konkurs technologii satelitarnych

Studenci AGH wygrali w USA prestiżowy konkurs technologii satelitarnych

-

fot.AGH Facebook
fot.AGH Facebook

Sonda planetarna skonstruowana przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyła w międzynarodowych zawodach w USA. Jak podał rzecznik uczelni, jest to największy i najbardziej prestiżowy akademicki konkurs dotyczący technologii satelitarnych.

Rzecznik AGH Bartosz Dembiński poinformował, że w zakończonym właśnie w Teksasie finale konkursu CanSat Competition zespół AGH Space System pokonał 59 zespołów z całego świata i zajął pierwsze miejsce. Zawody są organizowane przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki (AIAA) oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA.

REKLAMA

Ekipa z krakowskiej AGH była jedynym reprezentantem Polski w konkursie. Dla studentów z Koła Naukowego „Cyborg” zrzeszającego słuchaczy Wydziału Inżynierii Mechanicznej był to też debiut w tym współzawodnictwie.

Celem zawodów jest symulacja podróży sondy przez atmosferę planety z jednoczesnym pobieraniem kompleksowych danych telemetrycznych podczas opadania. W etapie finałowym młodzi konstruktorzy mieli za zadanie zaprezentować możliwości skonstruowanej przez nich sondy planetarnej, która – wyniesiona przez rakietę na jeden kilometr – zbierze informacje o atmosferze i planecie. Rakieta, z której korzystał zespół AGH Space System została skonstruowana przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Stworzona przez studentów AGH sonda posiada precyzyjne czujniki wykonujące pomiary wysokości, mierzące temperaturę wewnętrzną oraz temperaturę otoczenia, stan lotu, parametry stabilizacji, poziom zasilania czy kąt opadania. Wszystkie te dane są transmitowane do stacji naziemnej za pomocą modułów radiowych.

Wszystkie czujniki umieszczone są w osłonie z włókna szklanego. Mieszczą się w niej także między innymi spadochron i kapsuła zabezpieczająca, która podczas zawodów przewozi niezwykle delikatny ładunek testowy – jajko, bowiem dodatkowe punkty przyznawane są za dostarczenie jajka w nienaruszonym stanie z powrotem na ziemię.

Podczas finałowych rozgrywek w Burkett w Teksasie studenci AGH pokonali 59 zespołów między innymi ze najbardziej prestiżowych uczelni Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Wielkiej Brytanii czy Turcji.

W skład polskiego zespołu wchodzi siedmioro studentów: Adam Kurzak (lider), Bartosz Postulka (konstrukcja mechaniczna), Bartosz Moczała (elektronika), Jakub Rachucki (stacja naziemna), Robert Betka (system kontroli lotu), Weronika Mrozińska (system bezpieczeństwa ładunku) oraz Tomasz Fuchs (mechanika i organizacja). Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Tomasz Buratowski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107600666 views

REKLAMA

REKLAMA

2107600898 views

REKLAMA

2109397289 views

REKLAMA

2107601039 views

REKLAMA

2107601138 views

REKLAMA

2107601246 views