REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Strzały na uroczystości w rocznicę śmierci Michaela Browna

Strzały na uroczystości w rocznicę śmierci Michaela Browna

-

Ślady po kulach  fot.St. Louis County Police/EPA
Ślady po kulach w samochodach zaparkowanych w miejscu, gdzie manifestowano w pierwszą rocznicę śmierci Browna fot.St. Louis County Police/EPA

Uroczystości w Ferguson w pierwszą rocznicę śmierci 18-letniego Afroamerykanina Michaela Browna, zastrzelonego na ulicy przez białego policjanta, zakończyły się w niedzielę konfrontacją między policją a zebranymi. Dwie osoby zostały ranione z broni palnej.

REKLAMA

Uroczystości rocznicowe w Ferguson, w stanie Missouri, rozpoczęły się od marszu i wspólnej modlitwy, a zakończyły rozruchami przerywanymi odgłosem wystrzałów.

Strzały rozległy się, kiedy policja próbowała rozpędzić tłum blokujący ruch drogowy. Wzdłuż ulicy, która była w centrum zeszłorocznych niepokojów po śmierci Browna, demonstranci rozbijali sklepowe witryny. Policja poinformowała w oświadczeniu, że funkcjonariusz, który trafił pod “intensywny ostrzał” odpowiedział ogniem.

Na zdjęciach na Twitterze widać było także dwa policyjne samochody ze śladami po kulach.

Stan dwóch osób, które zostały postrzelone, nie jest w tej chwili znany – poinformowała policja. Agencja Reutera podała, że na zdjęciach jej fotoreportera widać jednego z rannych – czarnoskórego młodego mężczyznę, który mógł być nawet nastolatkiem; najwyraźniej odniósł on poważne obrażenia.

Wcześniej w czasie pokojowej części obchodów zebrani, w tym najbliżsi Browna, uczcili jego pamięć 4,5 minutami ciszy symbolizującymi 4,5 godziny, podczas których zwłoki chłopaka leżały na ulicy. Wypuszczono dwa białe gołębie. Następnie kilkuset ludzi udało się na uroczystości religijne. W tłumie widać było t-shirty z podobiznami Browna i hasłami: “Proszę przestańcie nas zabijać” czy “Ręce do góry! Nie strzelać”.

9 sierpnia 2014 roku Brown został zastrzelony przez białego policjanta Darrena Wilsona na ulicy w Ferguson, jednego z przedmieść aglomeracji St. Louis. Okoliczności tej tragedii do dzisiaj pozostają niejasne, ale fakt, iż czarnoskóry nastolatek zginął od kuli białego policjanta stał się powodem długotrwałych burzliwych demonstracji i rozruchów, nie tylko w Ferguson, ale w całej Ameryce.

Protestowano przeciwko brutalności policji bowiem do podobnych incydentów jak w Ferguson doszło, zarówno wcześniej, jak i później, w wielu innych miastach USA, m.in. w Nowym Jorku, Cincinnati, Baltimore i Charleston. We wszystkich tych przypadkach ofiarą brutalności policji był czarnoskóry, nieuzbrojony mężczyzna.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks